„Konečně bydlíme tak, že máme všechno po ruce. Ráno dceru dovedu do školky a pak sednu na tramvaj, do práce to mám dvě stanice. Syn už chodí do školy sám, je to za rohem. Manžel jezdí na kole, po cyklostezce je v kanceláři za 10 minut. Nakupujeme cestou domů. A sportujeme u nás v parku.“

Tak asi vypadá sen o bydlení řady pražských rodin. Realita? Hodiny strávené v MHD, v autech jízdou do práce, do školy, za koníčky, na nákupy. Žádný společenský život, protože „tam u nás doma“ prostě večer nic není. - Proč to všechno? Praha je totiž mezi metropolemi doslova vesnicí. Podle studie „Hustota a ekonomika měst“ má průměrnou hustotu jen 24 obyvatel na hektar; přitom ve Vídni či v Mnichově je to cca dvojnásobek. Mezi nejhustěji zastavěné pražské lokality patří Vinohrady či Dejvice. Ty patří k nejoblíbenějším rezidenčním čtvrtím. Proč? Právě proto, že splňují výše uvedený sen. Vize pražského Institutu plánování a rozvoje, že Praha se má stát městem krátkých vzdáleností, je jednoznačně správná – a nyní se rozvíjející výstavba na původních brownfieldech v širším centru je jedním z kroků dobrým směrem. Příležitosti k novému rezidenčnímu developmentu ale stále ještě jsou i v již etablovaných čtvrtích, jako je Břevnov, nebo Smíchov, kde stavíme Rezidenci Neklanka.

Mezi hustotou zástavby a ekonomickou výkonností města je úzká souvztažnost. Dle citované studie je zlomovou hranicí 100 obyvatel na hektar. Od ní je hustota města ekonomicky efektivní, např. pro provoz a údržbu veřejných prostranství. Ale i pro to, aby do lokality přišli noví podnikatelé, jimž už stojí za to zde otevřít nové obchody, služby, restaurace, přijít s nabídkou volnočasových aktivit. V takových lokalitách se zvýší konkurenceschopnost, lidé budou mít větší výběr. Pojmy „občanská vybavenost“ a „infrastruktura“ pak dojdou svého opravdového naplnění. To se ale může podařit jen jako výsledek dlouhodobého a otevřeného dialogu mezi developerem, občanem a městem, kdy každá strana naslouchá těm ostatním. Jen to samozřejmě musí dávat ekonomicky smysl: i developer je podnikatelský subjekt jako každý jiný. Ani sebekvalitnější dialog však aktuálně nepřekoná limity současného stavebního zákona. Že se musí zjednodušit projektová dokumentace k povolování staveb a stavební zákon rekodifikovat, je nasnadě.

Bydlet tam, kde mám vše na dosah, je navíc projevem ekologicky odpovědného životního stylu. Cestou, jak udělat z „vesnice Praha“ opravdové město – ke spokojenosti těch, kdo v něm žijí.

Petr Beneš,
ředitel Geosan Development

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist