Na pořízení průměrného bytu o velikosti 70 metrů čtverečních v českém hlavním městě je potřeba více než 14 hrubých ročních platů, v Mnichově stačí jen 11 a ve Vídni, se kterou se rádi srovnáváme, necelých devět. Vyplývá to z aktuálního Indexu dostupnosti bydlení (CG-INDEX), který Central Group jakožto největší rezidenční stavitel pravidelně pololetně zveřejňuje. 


Praze může chybět 100 tisíc bytů

Jaká je hlavní příčina tak špatné dostupnosti bydlení v Praze? Jednoznačně zoufale nízký počet nově povolených bytů. Metropole s lepší dostupností bydlení povolují mnohem více bytů a také mnohem rychleji, než je tomu u nás. V Praze se už mnoho let povoluje průměrně jen zhruba třetina z potřebných alespoň 10 tisíc nových bytů ročně. Ty jsou nutné, aby město mohlo reagovat na nárůst počtu obyvatel a vyrovnat svůj současný deficit. Pokud se situace rychle nezmění, bude v Praze chybět za 10 let kolem 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí.
Jen pro srovnání, v polském hlavním městě se ročně povolí 25 tisíc bytů, v Berlíně 24 tisíc, ve Vídni 15 tisíc a v Mnichově 12,5 tisíce. Města zkrátka musí podporou nové výstavby reagovat na nárůst počtu obyvatel, jinak se řítí do obrovského problému. Na tisíc obyvatel se v našem hlavním městě loni povolilo jen 3,2 bytu, což je jednoznačně nejméně z okolních metropolí. Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5 a ve Varšavě dokonce 14 bytů na tisíc obyvatel. Přitom je v našem hlavním městě v přípravě kolem 109 tisíc nových bytů. Výstavba je ale zcela paralyzována a vydání stavebního povolení často trvá 10 let i déle.


Prioritou je progresivní stavební zákon

Otázka dostupnosti bydlení je navíc velmi lákavé politické téma. Z našich i zahraničních výsledků nejrůznějších dobře míněných opatření, regulací a podpůrných programů je ale jasné, že jen masivní soukromá výstavba nových bytů je recept, který s jistotou neselže. Dokud bude poptávka po nových bytech tak výrazně převyšovat nabídku, situace se nezlepší. Bydlení je pro střední třídu nejdostupnější tehdy, kdy je na trhu dostatek bytů a funguje zdravá konkurence developerů a hypotečních bank.
Návrhy na zavedení povinného poměru „sociálních“ bytů v nových developerských projektech, zastropování výše nájmu, vyšší zdanění více bytů nebo dokonce jejich vyvlastňování, naštěstí u nás po zkušenosti s minulým režimem nemají podporu. Prioritou pro stát by mělo být schválení nového progresivního stavebního zákona a pro Prahu nového ambiciózního územního plánu.


Dušan Kunovský

předseda představenstva Central Group, a. s.