Na pořízení průměrného bytu o velikosti 70 metrů čtverečních v českém hlavním městě je potřeba více než 14 hrubých ročních platů, v Mnichově stačí jen 11 a ve Vídni, se kterou se rádi srovnáváme, necelých devět. Vyplývá to z aktuálního Indexu dostupnosti bydlení (CG-INDEX), který Central Group jakožto největší rezidenční stavitel pravidelně pololetně zveřejňuje. 


Praze může chybět 100 tisíc bytů

Jaká je hlavní příčina tak špatné dostupnosti bydlení v Praze? Jednoznačně zoufale nízký počet nově povolených bytů. Metropole s lepší dostupností bydlení povolují mnohem více bytů a také mnohem rychleji, než je tomu u nás. V Praze se už mnoho let povoluje průměrně jen zhruba třetina z potřebných alespoň 10 tisíc nových bytů ročně. Ty jsou nutné, aby město mohlo reagovat na nárůst počtu obyvatel a vyrovnat svůj současný deficit. Pokud se situace rychle nezmění, bude v Praze chybět za 10 let kolem 100 tisíc bytů. Tedy bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí.
Jen pro srovnání, v polském hlavním městě se ročně povolí 25 tisíc bytů, v Berlíně 24 tisíc, ve Vídni 15 tisíc a v Mnichově 12,5 tisíce. Města zkrátka musí podporou nové výstavby reagovat na nárůst počtu obyvatel, jinak se řítí do obrovského problému. Na tisíc obyvatel se v našem hlavním městě loni povolilo jen 3,2 bytu, což je jednoznačně nejméně z okolních metropolí. Například ve Vídni to bylo 7,9, v Mnichově 8,5 a ve Varšavě dokonce 14 bytů na tisíc obyvatel. Přitom je v našem hlavním městě v přípravě kolem 109 tisíc nových bytů. Výstavba je ale zcela paralyzována a vydání stavebního povolení často trvá 10 let i déle.


Prioritou je progresivní stavební zákon

Otázka dostupnosti bydlení je navíc velmi lákavé politické téma. Z našich i zahraničních výsledků nejrůznějších dobře míněných opatření, regulací a podpůrných programů je ale jasné, že jen masivní soukromá výstavba nových bytů je recept, který s jistotou neselže. Dokud bude poptávka po nových bytech tak výrazně převyšovat nabídku, situace se nezlepší. Bydlení je pro střední třídu nejdostupnější tehdy, kdy je na trhu dostatek bytů a funguje zdravá konkurence developerů a hypotečních bank.
Návrhy na zavedení povinného poměru „sociálních“ bytů v nových developerských projektech, zastropování výše nájmu, vyšší zdanění více bytů nebo dokonce jejich vyvlastňování, naštěstí u nás po zkušenosti s minulým režimem nemají podporu. Prioritou pro stát by mělo být schválení nového progresivního stavebního zákona a pro Prahu nového ambiciózního územního plánu.


Dušan Kunovský

předseda představenstva Central Group, a. s.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist