Stát a města mají tendenci vymýšlet různé veřejné programy na podporu dostupnosti bydlení. Ty ale většinou nefungují, nebo hrozí, že se z nich stane jen další „černá díra“ na peníze daňových poplatníků. Pro vyřešení krize v Praze by přitom stačilo otevřít brownfieldy. 


Doslova fiasko

Dotační program ministerstva pro místní rozvoj určený pro obce se příliš neosvědčil a ani o půjčky pro mladé lidi do 36 let ze Státního fondu rozvoje bydlení není kvůli přísným podmínkám a nízkému limitu příliš velký zájem. Sám fond ostatně nedávno přiznal, že průměrný měsíční objem žádostí letos do konce září proti loňskému roku klesl na necelou třetinu. Loni byl 148 milionů korun, letos 45 milionů.
Renomovaní analytici dlouhodobě upozorňují, že program je nekoncepční a zatížený byrokracií. Vhodné by podle nich bylo nejen zvýšit částky, které je možné si půjčovat (nyní jsou to maximálně dva miliony korun), ale také vylepšit podmínky čerpání půjček. Někteří se pak nebojí mluvit doslova o fiasku, zejména v porovnání s průměrnými cenami bytů, které dosahují rekordní výše.

Odblokování brownfieldů

Pozitivní ovšem je, že nové vedení Prahy se snaží bytovou krizi řešit. Tím hlavním krokem je podpora změn územního plánu, především na brownfieldech. Tam jsou totiž zablokované dvě třetiny z celkového počtu všech připravovaných bytů v hlavním městě. Pro otevření těchto velkých rozvojových území ale bude nutné, aby Praha investovala do výstavby veřejného školství. Tu nemohou platit soukromí developeři, protože by to zvyšovalo cenu bytů do zcela nedosažitelné výše.
Investoři by ale měli podle jasného klíče přispívat do fondu veřejných investic částkou 500 korun za každý metr hrubé podlažní plochy (tedy zhruba 50 tisíc za byt). Kromě toho investoři také samozřejmě platí daně a na nich stát získává z každého nového prodaného bytu v Praze kolem jednoho milionu korun. Podpora soukromé výstavby na brownfieldech a stavba veřejných škol jsou ze strany metropole jednoznačně ta nejúčinnější opatření pro řešení bytové krize.


Dušan Kunovský

předseda představenstva Central Group, a. s.