„Za uplynulé období se nám podařilo pod fond kvalifikovaných investorů dostat většinu našich projektů, které dnes tvoří jeho pevný základ. Naše portfolio tak aktuálně zahrnuje 12 projektů, z toho tři se dokončují, na čtyřech budou stavební práce zahájeny do konce letošního roku a další jsou v přípravném povolovacím procesu,” říká Lukáš Hrma, člen investičního výboru fondu. A právě díky tomu se ČSNF podaří stanovené mety 200 milionů korun dosáhnout.

 

Kvalifikovaní a odpovědní lidé jsou základem

“V průběhu celého roku se významně rozrůstal náš seniorní tým specialistů. Přijali jsme projektanty, odborníky na komunikaci s úřady, stavbyvedoucí, rozšířili jsme vlastní prodejní tým. Cílem těchto aktivit bylo kvalitně nastavit a zefektivnit nejen vnitřní procesy, ale celý proces jako takový - od papíru přes realizaci až k prodeji. Díky tomu dnes máme nižší náklady a troufám si říci, že i i velmi kvalitní přístup například při komunikaci s klienty, kteří od nás nemovitosti kupují. Pro nás je velice zásadní, aby po několikaměsíční tvrdé práci náš projekt prezentoval někdo, kdo s ním žil od začátku, někdo, kdo pro svoji práci dýchá, baví ho a je schopen pochopit potřeby koncového zákazníka,” přibližuje práci fondu Lukáš Hrma.

Československý nemovitostní fond proto má i vlastní tým hypotečních specialistů, který se stará o hladký průběh financování koupě nemovitosti. “Nechtěli jsme, aby naši klienti byli v procesu schvalování hypotečního úvěru ve zbytečném stresu. Z naší zkušenosti totiž vyplývá, že pokud není realitní makléř či hypoteční specialista přímo navázán na developera, bývá proces velmi často zbytečně složitý, zdlouhavý a nepřehledný,” podotýká Lukáš Hrma.

 

Diverzifikace portfolia

Strategie ČNFS od samého počátku spočívala v zaměření se na menší projekty do zhruba sta milionů korun. Ve většině případů se tak jedná o výstavbu rodinných domů či jednotlivých bytových domů, případně rekonstrukce domů činžovních. „Víme, že na trhu je velké množství volného kapitálu a významná část investorů má jako dolní hranici investice staveno 100 až 200 milionů korun. Pro ně je pak zajímavější investovat například 700 milionů korun do jednoho jediného projektu, než tuto částku rozložit mezi tři menší. V důsledku toho ale pak při těchto velkých akvizicích dochází k “přetahování” a cena roste. Proto jsme se zaměřili na projekty menšího rozsahu, kde taková konkurence nepanuje,” vysvětluje Lukáš Hrma.

Významným faktorem, který hovoří ve prospěch uvedené strategie, je také skutečnost, že právě tento segment zahrnuje i větší množství developerských projektů. To je způsobeno mimo jiné i tím, že někteří developeři, kteří na trh vstupují nově, se v určité fázi realizace rozhodnou projekt prodat. „Mnoho lidí si na počátku myslí, že development nemovitostí je snadný byznys, ale my dobře víme, že tento obor není pro každého,” podotýká Lukáš Hrma, a dodává, že i díky rozhodnutí mít v portfoliu více menších projektů se fondu mnohem lépe podařilo překonat první pololetí poznamenané pandemií koronaviru. „V době pandemie jsme se více soustředili na přípravu projektů a akvizice. Projekty ve výstavbě se v konečné fázi posunuly jen o zhruba dva měsíce. Celkově se tak dá říct, že jsme naše portfolio zhodnocovali nejen pomocí povolovacích procesů, ale i stavebně a akvizičně. Tím, že v průběhu roku prodáváme dokončené nemovitosti, řešíme akvizice a zároveň i začínáme s novou výstavbou, máme neustále patřičnou hotovost, která nám pomůže ustát i velmi nečekané výkyvy na trhu. A díky tomu my dokážeme snáze dostát slibům, které jsme v oblasti zhodnocení investic dali našim investorům,” uzavírá pomalu končící rok člen investičního výboru fondu, Lukáš Hrma.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist