Zaprvé, co je zdravé je i udržitelné a tedy odolné. Tento fakt se, nejen v nemovitostech, projevil nejsilněji. Po propuknutí pandemie jsme si začali všichni uvědomovat vliv našeho pracovního prostředí na zdraví. V kancelářích, jejichž majitelé již dříve dbali na principy zdravého vnitřního prostředí, se mnohem snáze dodržovala hygienická opatření. Vybavení moderními technologiemi pro vzdálenou spolupráci umožnilo snadný přechod na práci z domova a podobně.
Masivní využívání home office nám ukázalo, v jakém stavu jsou z pohledu zdravého vnitřního prostředí naše domovy, ve kterých jsme najednou byli nuceni trávit většinu dne – jaká je jejich ergonomie, jak nás dokáže ovlivnit výměna vzduchu v průběhu dne apod. Pokud si mohu dovolit předvídat, tak v následujících letech výrazně poroste poptávka po opravdu promyšlených rezidenčních projektech, dočkáme se také nápravy nešvarů v centrech měst, která v posledních dekádách patřila především turistům. Návrhy interiérů budou více počítat s pracovními místy a prudký rozvoj digitalizace protká naše domovy technologiemi, které budou sledovat kvalitu vnitřního prostředí, efektivně hospodařit s energiemi apod. Naše bydlení doplní kurýrní boxy a rozvoj také zaznamenají zdravé materiály s antibakteriálními povrchy atd.
Vedle pandemie stálo v uplynulém roce za to sledovat i evropské dění v oblasti snižování emisí a vývoj na finančních trzích. Vedle zpřísnění emisních cílů, ke kterému se přidala i Česká republika, a které ovlivní i sektor budov jsme byli svědky zcela zřejmého úspěchu „zeleného financování“ a růstu těch projektů, které mají udržitelnost ve svých prioritních cílech. Stačí krátký pohled na úspěšné tuzemské emise zelených dluhopisů např. emise skupin CPI nebo CTP – členů České rady pro šetrné budovy, nebo zelené burzovní indexy. Ve zkratce, kdo neplánuje udržitelně, ten si připlatí a naopak.
Všiml jsem si ještě dvou fenoménů, které rok 2020 přinesl. Rapidní proměnu školství a úspěch průmyslových nemovitostí. Jsem rád, že projekt Rady Zdravá škola, který již několik let provozujeme, ukázal, že principy udržitelnosti, jež ve školství propaguje, jsou správné. V řadě médií jsme během pandemie mohli vidět modely proudění vzduchu ve třídách a jejich vliv na zdraví a rodiče se mohli na vlastní kůži přesvědčit, co to znamená koncentrace dětí při výuce a jaký vliv na ni má správné prostředí. Věřím, že řada škol vynucenou pauzu využila k vylepšení svého prostředí nejen s ohledem na digitální technologie, ale zvolila komplexnější proměnu a pokud ne, tak se pro tento posun rozhodnou v následujících letech. Rada jim v tom bude nápomocna.
Druhý fenomén souvisí s úspěchem průmyslového developmentu, který se ukázal jako funkční a zásadní součást struktury tuzemské ekonomiky. Provozovatelé logistických a průmyslových parků okamžitě reagovali na přechod maloobchodu a služeb do online prostředí, přechodné uzavírky a zpomalování dodavatelského řetězce. Průmyslový development projde bezpochyby v následujících letech také svým vývojem v oblasti udržitelnosti. Brzy se dočkáme větší kombinace funkcí areálů nebo častějšího využívání obnovitelných zdrojů pro jejich provoz.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist