České vlády jádro nikdy zcela neodmítaly, jen ho v dřívějších letech odsouvaly na „později“. Protože se však nechaly přesvědčit, že bez jádra bude v ČR ve druhé polovině třicátých let nedostatek domácí elektřiny, s tím, jak se tento čas více přibližuje, se začaly problému více věnovat. Mají se o co opírat, protože ve Státní energetické koncepci bylo jádro jako zdroj pro výrobu elektřiny vždy zakotveno. V současné době je silným argumentem také odklon od uhlí. Skeptici ovšem trvají na tom, že se to nestihne. Natož kdyby uhlí skončilo dřív, než v roce 2038.
Vláda v posledních dvou letech přijala řadu důležitých usnesení k jádru, například loni v červenci schválila model financování nových jaderných zdrojů v ČR prostřednictvím poskytnutí návratné finanční výpomoci. Takže otázka, zda jaderný blok stavět či nikoli, dokonce i to, jaký blok stavět a kde, se zdá být zodpovězena předem. Dosud se však celý proces zadrhával na dalších otázkách, jako je „Kdo ho postaví? Budeme výběr zájemců nějak omezovat? Kolik to bude stát a kdy to bude hotové? Kdo výstavbu zaplatí a kdo na to doplatí, pokud to nemá být natvrdo zákazník?“ A úplně poslední otázkou je, zda s tím bude souhlasit Brusel.
Názory politiků ovšem nejsou zcela konzistentní, také se hodně mění v čase. Například názor na to, kdy vypsat tendr na výstavbu a kdo by v něm neměl případně být. Nebo že by se s dalšími rozhodnutími mohlo třeba počkat až po letošních parlamentních volbách. Nebo změna názoru na financování – to, že by vše zaplatil stát, na stole určitě dřív nebylo. „Není na co čekat. Jádro v Česku chceme a potřebujeme,“ vyzývá politiky Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR ve shodě s názorem tripartity.
Současnou snahu o urychlení tendru však pokládá za uspěchanou předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. V rozhovoru v časopise Respekt říká, že vláda je podle ní nyní pod nebezpečným tlakem a že příprava tendru se ubírá špatným směrem. „Profesionálně je to pro mě velké trauma a hluboce mě to mrzí. Ale v současné situaci musím říct, že bych považovala za nejlepší rozhodnutí celý projekt odložit a znovu vše promyslet.“
V Poslanecké sněmovně se ovšem nyní projednává jeden z klíčových zákonů se vztahem ke stavbě nového jaderného bloku. Zákon o přechodu k nízkouhlíkové energetice a podporovaných zdrojích energie má tomuto projektu garantovat výkupní ceny elektřiny, tedy i rentabilitu. Veřejná podpora ČEZ přitom musí odpovídat pravidlům EU. Opoziční strany nejsou proti stavbě bloku jako takové, jde jim právě o konkrétní podmínky. Jak napsal energetický konzultant sdružení Calla Edvard Sequens, ČEZ si chystá spolu s vládou podmínky „all inclusive“ a neponese žádná rizika.
Vládní koalice je samozřejmě schopna se svými pomocníky schválit jakýkoli zákon, je však otázka, zda to bude chtít takto násilně udělat i u výstavby v Dukovanech. Přece jen je tu možnost, že po letošních parlamentních volbách může rozhodovat zase někdo jiný. A zrovna jaderný blok, jehož výstavba se potáhne několik volebních období, by neměl být záležitostí, kterou každé čtyři roky někdo zase zásadně změní či dokonce zruší.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist