V současnosti totiž už nejde jen o udržení hodnoty našich úspor a neustálý boj s inflací, peníze by měly přinášet přidanou hodnotu v podobě odpovídajícího výnosu. Jak tedy získat lepší možnost zhodnocení a zároveň mít peníze neustále dostupné a pod kontrolou? Tou správnou cestou mohou být podle Davida Moravce pravidelné investice.

Jak bychom měli postupovat, pokud se rozhodneme zajistit svým dětem, případně  vnoučatům příjemnější start do světa dospělých?

Asi každý z nás někdy od svých rodičů či prarodičů obdržel v obálce nějaký ten finanční dárek - ať už k Vánocům nebo narozeninám. Bylo to příjemné, ale je jasné, že obsah z obálky povětšinou velmi rychle zmizel, stejně jako smysluplnost věcí, které za něj byly pořízeny. Podle mého názoru je mnohem rozumnější nevkládat finanční dárky našim potomkům do obálek, ale každý měsíc je pravidelně investovat do fondů.

Čas jsou peníze

To nejdůležitější v investování je čas, je třeba ho tedy využít v náš prospěch. Do světa investic dnes může každý snadno vstoupit on-line z pohodlí domova, a to například díky ČSOB Investičnímu portálu, který je dostupný jak z mobilního, tak internetového bankovnictví. Ani částky nemusí zájemce o investování nijak omezovat –pravidelně investovat lze již od pětistovky.

Zajímavou inovací dnešní doby jsou takzvané mikroinvestice, kdy lze díky službě ČSOB Drobné investovat doslova jen drobné.

Chceme-li si vytvořit dostatečnou a rychle dostupnou rezervu na nečekané výdaje, jakou částku pro pravidelnou investici zvolit?

Je to hodně individuální, ale na příkladu v níže uvedeném grafu můžete získat jasnou představu o tom, jak velký rozdíl to ve výsledku je, když si zvolíte pravidelnou měsíční investici ve výši jednoho tisíce, nebo tří tisíc korun... Osm set tisíc po 15 letech už je přece velmi zajímavá částka, kterou si můžete také představit jako následnou možnost měsíční renty či kapesného. V případě postupného „odinvestování“ po dobu  deseti let může renta při průměrném očekávaném pětiprocentním ročním zhodnocení činit kolem 8 500 korun měsíčně. Navíc tímto způsobem ukážete svým potomkům způsob, jakým lze prostředky také vydělávat, nejen utrácet.

Co když ale plánujeme půjčku nebo hypotéku? I v tomto případě dává smysl využít pravidelné investice?

Čerpání hypotéky není pro pravidelné investování překážkou, ba právě naopak. Mnohdy je potřeba mít určitý finanční základ, s čímž vám může pravidelná investice dobře pomoci. Během splátek hypotéky se vyplatí dávat si část prostředků stranou a mít rychle dostupnou rezervu, kterou lze využít třeba pro předčasnou splátku hypoték. Zbavit se zadlužení, nebo alespoň si o pár let zkrátit dobu splácení, nemusí být vůbec od věci.

Graf výnosu
Graf výnosu
Zdroj: KBC Asset Management