Příloha Automatizace a robotizace přináší souhrn nejdůležitějších trendů v oboru, rozhovory se zajímavými osobnostmi i případové studie z automatizovaných provozů v různých průmyslových odvětvích.

I roboti se dokážou přizpůsobit situaci, v určité míře uvažovat, říká v rozhovoru o budoucnosti robotů a umělé inteligence v průmyslu profesor Václav Hlaváč z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Robotika zažívá v posledních deseti letech obrovský boom. „Co se bude dále zdokonalovat, jsou periferie okolo robotů, které umožní jejich nasazení v nových aplikacích. Už nyní je běžné spojení robota s kamerou, aby viděl a dokázal najít správné díly. Dost možná v blízké budoucnosti získá robot i hmat,“ předpovídá v článku o trendech v robotizaci ředitel Stäubli Robotics Michal Šára.

Automatizace a robotizace

Stáhněte si přílohu v PDF

Umělá inteligence už dnes výrazně zefektivňuje a optimalizuje širokou škálu procesů a operací, od provozu výrobních linek po meziskladovou přepravu a plánování směn. Pomáhá například s rychlejší detekcí anomálií, predikcí potřeby údržby strojů nebo maximalizací využití prostoru, ať už jde o sklady nebo kontejnery. Svoje místo dnes už ve výrobních společnostech mají technologie pro zpracování přirozeného jazyka, které automatizují vyřizování objednávek, reklamací i faktur.

Úspěšné nasazení automatizace a robotizace v průmyslových podnicích dokládá i řada případových studií – z pivovarů, logistického skladu i od výrobce uzenin.

A automatizace dobývá i další, neprůmyslové obory. Její nasazení se rychle rozšiřuje například v bankovnictví, byť bankéři se o svá místa zatím bát nemusejí.

Text nevyjadřuje názor redakce