Kvalita závisí na lidech a o ty dobré je v dnešní době nouze. Firmy se potýkají s nedostatkem schopných pracovníků, stavebnictví zase poznamenala válka na Ukrajině a odchod zahraničních dělníků. Jak současnou situaci na trhu práce pociťuje největší výrobce oken v Česku, značka Vekra, popisuje Jan Tušl, jeden z jejích spolumajitelů.
Trh se aktuálně potýká s nedostatkem pracovníků, nezaměstnanost je rekordně nízká. Jak řešíte nedostatek kvalifikované pracovní síly?
Je pravda, že v Česku je dlouhodobě jedna z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Dokonce spadla pod magická tři procenta, což je statisticky podíl lidí, kteří pracovat nechtějí. Je to dáno více faktory, souvisí to i s uplynulou epidemií a aktuální situací v Evropě. Lidé jsou obecně méně ochotní měnit práci, což pro firmy znamená méně volných kvalitních uchazečů. Lidé dnes upřednostňují stabilního zaměstnavatele, který s nimi jedná otevřeně, a to představuje i Vekra. Chceme být první volbou pro kandidáty, kteří hledají perspektivní práci v kvalitní české firmě. Pořád si udržujeme politiku rodinných firem, i když máme přes tisíc zaměstnanců. Dlouhodobě se snažíme o to, aby Vekra byla značkou, pro kterou chtějí lidé pracovat. Někteří kolegové u nás jsou déle než 15 let, pracují u nás i celé rodiny. Naší výhodou je ovšem i to, že Vekra stojí hlavně na vlastních zaměstnancích.
Zakládáte si na vysokém standardu svých výrobků. To ale klade současně vysoké nároky na profesionalitu ve výrobě. Jak to řešíte?
Je to v podstatě jednoduchá skládačka – lidský faktor a technologie. Vybíráme si kvalitní pracovníky, na to navazuje profesionální zaškolení v procesech napříč firmou pod dohledem seniorních kolegů a nadřízených ve všech profesích. Také je pro nás důležité nepřetržité vzdělávání. V té technické části je to pak vývoj produktů a optimalizace procesů celého projektu – od obchodu přes konstrukci a výrobu až po konečnou montáž a následný servis. Začínáme už pečlivým výběrem materiálu, pokračujeme jeho digitálně přesným opracováním, přísným dodržováním a kontrolou bezpečnostních a energetických norem a dbáme i na profesionálně odvedenou montáž. V loňském i letošním roce jsme hodně investovali do nejmodernějších výrobních technologií a digitalizace. Naším cílem je být jedničkou na trhu v oblasti otvorových výplní, aby se každý z našich zaměstnanců dokázal za značku hrdě postavit.
Jak vám pomáhá propracovaná digitalizace procesů? Nezmenšilo to počet pracovních míst napříč firmou?
Do digitalizace jsme se pustili ještě před pandemií. Byly i okamžiky, které skoro až evokovaly průmyslovou revoluci před 200 lety. Museli jsme vybočit ze zajetých kolejí a zjistit, v čem nám digitalizace opravdu pomáhá a co musíme změnit. Neznamená to, že něco už nebudeme dělat. Jen to budeme dělat jinak. Lockdown nám vlastně pomohl rychleji akceptovat novinky. Lidskou sílu ale nejde úplně nahradit, jen se naši lidé tolik fyzicky nenadřou. Digitalizace tedy práci lidem nevzala, naopak jim ji spíše usnadňuje a navíc díky tomu vznikají nová pracovní místa. Jen se musíme učit novým dovednostem.
Co vše se u vás díky digitalizaci změnilo?
Dříve naši obchodníci a techničtí poradci chodili do terénu s metrem, dnes bez mrknutí oka používají laser. Tužku a papír jsme vyměnili za iPad vybavený CRM systémem a speciální aplikací Vekra Sales. Na tu jsme obzvlášť pyšní. Umožňuje totiž obchodníkovi přenést zaměřené okno ve virtuální realitě přímo do nemovitosti klienta a spoustu dalších funkcí. Podobnou cestou vše pokračuje i do výroby a následného plánování montáží. Tady například pomáhá robot s manipulací těžké skleněné výplně a podobně.
Nepociťujete ve firmě útlum nebo odliv lidí kvůli válce na Ukrajině?
Prozatím ne. Pár lidí sice odešlo, ale jiní zase přišli. Většina našich pracovníků je z Česka, ti zahraniční jsou převážně ve výrobě, na dělnických pozicích tvoří asi jednu pětinu. Díky tomu, že najímáme hlavně vlastní pracovníky, jsou i kolegové ze zahraničí našimi zaměstnanci. Často zde již mají trvalý pobyt a rodiny. Co ale válka udělá s oborem jako takovým, to se teprve uvidí. Stavebnictví má obecně velkou setrvačnost. Jakmile jednou někdo získá povolení a kopne do země, chce stavbu dokončit. Takže co se bude dít, ukáže až čas.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Window Holding.
Text nevyjadřuje názor redakce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist