Moravský výrobce cereálií Semix Pluso si dlouhou dobu lámal hlavu s jedním ze svých výrobních postupů. Chtěl uvést na trh řadu klíčených produktů, které budou zajímavé pro zákazníky, budou se odlišovat od neklíčených produktů a zároveň bude možné je okamžitě jíst bez toho, aby bylo nutné je předtím vařit.
„Řešili jsme problém, jak manipulovat s klíčícím zrnem, aby nedocházelo k polámání klíčků. Nebylo možné použít technologie, které běžně používají sladovny,“ popisuje Monika Vokřínková, ředitelka marketingu této české firmy z Otic u Opavy, která kromě nejrůznějších obilných tyčinek vyrábí například fermentované nápoje z ovsa, proteinové nápoje nebo veganské alternativy masa.
Největším problémem bylo vybrat vhodné suroviny ke klíčení – zrno muselo být celé, nesmělo se rozpadat během manipulace a zpracování, musela být zajištěna dobrá klíčivost a bylo také nutné stanovit vhodnou dobu máčení a klíčení a další úpravy již naklíčeného zrna. Žádný takový výrobek prozatím na českém trhu nebyl, firma Semix Pluso si proto musela inovační cestu od základu prošlapat.
Částečně jí s tím pomohl Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, který doporučil suroviny vhodné ke klíčení a pomohl stanovit doby máčení a klíčení v laboratorních podmínkách tak, aby nutriční hodnoty daných surovin zůstaly ve výrobku pokud možno co nejvíce zachovány.
O naklíčené výrobky mají zákazníci velký zájem
Zároveň se vedení Semix Pluso rozhodlo využít dotaci z Evropské unie, konkrétně z Programu rozvoje venkova pro Moravskoslezský kraj. Patnáctimilionová dotace pomohla postavit takzvanou klíčící halu, kde jsou vhodné podmínky pro správné naklíčení semínek luštěnin, obilovin a pseudoobilovin, jako jsou oves, čočka, hrách, quinoa nebo cizrna.
„Velkou část investice na novou klíčící halu hradíme ze svých zdrojů. Vzhledem k tomu, o jak inovativní a energeticky náročnou výrobu se jedná, jsme využili možnosti část tohoto projektu podpořit také z dotačních zdrojů,“ dodává Vokřínková. Hala byla dostavěna nedávno a nyní v ní již klíčí první várky semínek.
Výsledným produktem je řada lupínků, zrn a mouk z naklíčených obilovin. Jedná se o výrobky, které nejsou a českém trhu rozšířené, jsou unikátní.
„Výrobky z těchto klíčených luštěnin už máme na trhu, konkrétně červenou a hnědou čočku, cizrnu, hrách a quinou a také klíčené ovesné vločky. Jejich obliba výrazně vzrostla, prodeje se zvyšují násobně,“ podotýká Vokřínková.
Naklíčené obiloviny od Semix Pluso zdaleka nejsou jediným inovačním projektem v potravinářství, jehož vývoj financovala Evropská unie. V roce 2019 byl například ukončen inovační projekt v Jihomoravském kraji, který umožnnil společnosti Mikrop Čebín investici do výstavby nové výrobní haly a do unikátní technologie, která umožňuje vývoj nových krmiv pro hospodářská zvířata. Tato krmiva jsou obohacena o výživové látky, takže prospívají zdraví zvířat. Zavedení nového způsobu vývoje krmiv umožnilo vývoj nových receptur a také úpravu receptur stávajících. Do této inovace putovalo z EU více než 32 milionů.
V Kunovicích vyrábějí zdravější paštiky
Ve Zlínském kraji v Kunovicích zase společnost Slovácká Fruta vyvinula nové výrobní postupy, kdy své masné výrobky balí do skleněných a plastových obalů. Investice do nových technologií umožnily firmě výrobu zcela nových produktů. Jde například o prémiové paštiky, které jsou balené jak do skla, tak do plastu a technologický postup firma mohla nastavit tak, že nyní se suroviny mohou tepelně ošetřovat pomalu a citlivě, takže dochází k pozvolné denaturaci bílkovin s a výsledný produkt si uchovává lepší nutriční vlastnosti. Do této inovace putovalo ze zdrojů EU téměř 13 milionů korun rovněž z Programu rozvoje venkova.
Rozvoj venkova je druhým pilířem společné zemědělské politiky EU a jeho cílem je přispět k rozvoji venkovských oblastí. V minulém dotačním období 2014 – 2020 díky Programu rozvoje venkova do českého zemědělství putovalo téměř 3,5 miliardy eur, tedy vvíce než 96 miliard korun. Z toho bude 2,3 miliardy eur, tedy 62 miliard korun, šlo z unijních zdrojů a 1,2 miliardy EUR, tedy 34 miliard korun z českého rozpočtu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist