Nadchází čas letních dovolených, což pro řadu rodin znamená strategické hledání odpovědí na otázky jako například: „Kam pojedeme?“, „Kolik to bude stát?“ nebo „Už tam budeme?“ Společnost Google přišla s technologií, která může s odpověďmi na uvedené otázky pomoci. Do svých Google Maps umístila funkci jménem „ekologické trasy“.

Díky ní si řidiči mohou zvolit kromě trasy, která je dovede nejrychleji do cíle, také nejúspornější cestu. Díky nové funkci map ušetří řidiči za pohonné hmoty a také sníží svou uhlíkovou stopu. Přibližné množství ušetřeného paliva vypočítá řidiči funkce ještě před jízdou, aby měl veškeré potřebné údaje, než otočí klíčkem v zapalování. Návrhy ekologických tras zakládá Google na umělé inteligenci.

„AI identifikuje všechny relevantní trasy z bodu A do bodu B, vypočítá spotřebu paliva pro každou z nich na základě reálné dopravní situace, sklonu či typu silnice a dalších údajů. Díky tomu dokáže najít nejúspornější trasu do cíle,“ uvedla tisková mluvčí Googlu v ČR Iva Fialová.

Statistiky od analytiků z firmy Statista ukazují, že silniční doprava patří k největším zdrojům emisí uhlíku v celé Evropské unii (data jsou včetně Spojeného království a Islandu).  Podle Googlu mají ekologické trasy potenciál ušetřit po celém světě více než jeden milion tun emisí uhlíku ročně, což je podobné, jako kdyby ze silnic zmizelo 200 tisíc aut. Uživatelé si v mapách mohou zobrazit přibližnou úsporu paliva a časový rozdíl mezi oběma trasami. 

Funkce dá řidičům také na výběr z různých typů motorů, podle čehož upraví vyhledávání. Ekologické trasy v Mapách Google spustila firma původně ve Spojených státech a Kanadě. Řidiči zde ušetřili podle odhadů firmy více než půl milionu tun emisí uhlíku právě díky umělé inteligenci v mapách. 

Turista teoretik

Online mapy už nefungují pouze jako orientační pomůcka. Internetoví kartografové své služby pro uživatele neustále zlepšují a do map tak přibývají stále další funkce poháněné AI, které mají lidem pomoci se lépe zorientovat.

Díky funkci Immersive View v Mapách Google si teď může uživatel krok za krokem projít vyhledávanou oblast, aniž by (s trochou nadsázky) opustil pohodlí svého domova. Umělá inteligence po zadání destinace spojí miliardy Street View a leteckých snímků k vytvoření digitálního modelu vyhledávaného místa. 

Od poloviny června 2023 mohou také uživatelé služby virtuálně navštívit více než 500 památek a míst po celém světě. Nechybí mezi nimi ani pamětihodnosti z České republiky včetně ikon, jako je Pražský hrad, Karlův most, Staroměstské náměstí, Národní muzeum či Petřínská rozhledna.

Turistovi se tak otevře řada informací doplňujících jeho plánovaný výlet. Díky možnosti posouvat v daném místě čas získá člověk možnost srovnat údaje o tom, jak příslušná destinace vypadá v určitou denní či noční dobu, z hlediska počasí, ale i silničního provozu a vytíženosti.

Seznam míst, v nichž v následujících měsících půjde tuto službu využívat, není malý. Službu Google postupně aplikuje například na evropské metropole – Dublin, Londýn, Amsterdam, Florencii, Benátky. V USA má Google v plánu takto pokrýt velká města z východního i západního pobřeží, například New York, Los Angeles či San Francisco. 

Společnost s Immersive View vstupuje i na trh v Asii. Prvním městem z této oblasti, jež půjde do detailu prozkoumat, bude Tokio. A v nadcházejících měsících mají přibývat další místa, včetně plánování tras přímo v Immersive View.

Promluvit obrazem

Další sympatickou funkcí, která se turistům může hodit na dovolené, je aplikace Google Lens, doplňující nejen vyhledávání, ale i oblíbený Google překladač. Díky ní uživateli stačí namířit telefon na text, který chce přeložit, a aplikace zařídí zbytek. Tuto funkci pak ocení lidé obzvlášť v zemích, kde se nepíše latinkou.

Aplikace Google Lens funguje však nejen jako doplněk Google překladače. Je možné ji využít k vyhledávání za pomoci fotoaparátu či přímo z fotografií. Díky tomu mohou lidé na dovolené například namířit telefon na exotickou květinu a algoritmus v aplikaci pak vyhledá, o jakou rostlinu se jedná.

Umělá inteligence posouvá ale i klasický Google překladač z doslovných překladů blíže k překladu vytvořenému na základě kontextu. To nejednomu zmatenému turistovi může pomoci, protože se tak přestane potýkat se špatně interpretovanými překlady. 

Umělá inteligence vzhledem k výše uvedeným faktorům umožňuje uživateli v Lens vyhledávat kombinovaně – pomocí textu a obrázku současně. Kombinované vyhledávání je přístupné po celém světě ve všech jazycích a zemích, v nichž je dostupná služba Lens, stejně tak na všech mobilních zařízeních. 

Pokud si například chce někdo koupit šaty, které právě vidí ve výkladní skříni butiku, ale má o ně zájem v jiné barvě, než daný obchod nabízí, stačí si je prostřednictvím Google Lens vyfotit a přidat do vyhledávání třeba „žlutá“. Umělá inteligence následně prohledá internet a zjistí, jestli je možné objednat stejný nebo podobný přírůstek do šatníku i v této barvě.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Google.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist