Před čtyřmi lety učila angličtinu a zeměpis na základní škole, nyní Kristýna Sodomková programuje webové aplikace pro zahraniční firmu. K novému zaměstnavateli ji dovedly různé rekvalifikační kurzy. „Změna práce je úžasná zkušenost, a to nejen proto, že je IT poměrně lukrativní obor. Člověku v dnešním světě také otevírá úplně jiné možnosti. Jsem vděčná za všechny benefity, které mi IT přineslo,“ říká dvaatřicetiletá programátorka.
Impulzem pro vyhledání kurzů ke zlepšení IT dovedností přitom nebyla touha změnit zaměstnání. „Uvědomila jsem si, že celá jedna oblast naší civilizace jde mimo mě a že mi utíká mnoho souvislostí. Proč je obloha modrá a tráva zelená, nám říkali už od dětství. Nevěděla jsem ale, jak funguje chytrý telefon nebo internet. Bála jsem se, že v důchodu už nebudu světu kolem sebe rozumět vůbec. A chtěla jsem to změnit,“ říká Kristýna Sodomková.
V roce 2019 nastoupila do prvního kurzu na téma, jak se ženy mohou zapojit do IT a jak se v tomto oboru více vzdělávat. Pořádala jej nezisková organizace Czechitas, která se zaměřuje právě na IT vzdělávání pro ženy. „Ročně proškolíme přes 8000 žen a víme o stovkách příběhů, jako je ten Kristýny. Okolnosti bývají různé a většinou to má analogický závěr – rekvalifikace mi úplně změnila život,“ říká Kristina Sedeke, šéfka marketingu v Czechitas, s tím, že převažující část studujících jsou maminky kolem 30, ale přibývá i absolventek z kategorie 45+.
Všechny kurzy Czechitas jsou dotované, což znamená, že jejich cena je o přibližně dvě třetiny nižší než obvyklá cena na trhu. Zbytek nákladů je pokryt z darů a příspěvků donorů a partnerů, jako je třeba společnost Google.org. Například loni v listopadu podpořil Google.org vzdělávání a začleňování žen z Ukrajiny, které uprchly před válkou do Česka, granty v celkové výši 800 tisíc eur organizacím Czechitas, INCO a komunitnímu centru InBáze. Organizace Czechitas díky tomu rozdala 1000 stipendií na profesní certifikáty Google Career Certificates. Dva z nich – IT podpora a Digitální marketing a e-commerce – jsou navíc dostupné i v ukrajinštině. Cílem je pomoci těmto ženám nalézt zaměstnání v digitálním ekosystému Česka.
Žen v IT je v Česku nejméně z celé EU
Vzdělávací projekty spustil Google v návaznosti na dynamické změny na trhu práce, kdy se stále více ukazuje potřeba digitálních dovedností. A vzhledem k tomu, že ženy jsou v IT profesích v Česku zastoupeny jen z deseti procent, což je nejméně z celé Evropské unie, jsou programy často přizpůsobené právě jejich potřebám.
„Velké digitální plány pro transformaci Česka už jsou na stole několik let. Naší dlouhodobou snahou je přetavit je v konkrétní praktické každodenní kroky, které může udělat každý z nás. Profesní certifikáty od Googlu pomohou zájemcům získat vzdělání v oborech, jako je třeba IT podpora, projektový management, datová analytika, UX design (návrh produktu nebo služby tak, aby splnily uživatelovy požadavky – pozn. red.) nebo digitální marketing. Pro řadu z nich navíc nejsou potřeba předchozí znalosti z oboru,“ říká Pavla Grigarová, marketingová manažerka Googlu pro Českou republiku.
Profesní certifikáty od Googlu jsou intenzivní online kurzy v angličtině, které se dají zvládnout zhruba za šest měsíců, pokud se jim věnuje okolo deseti hodin studia týdně. Tempo si ale může každý přizpůsobit dle svých možností. Videa mají přepis a dají se vložit do překladače, takže je zvládne i úplný začátečník.
Z nabídky Googlu využila Kristýna Sodomková IT Support Professional Certificate, díky kterému se ve světě informačních technologií zvládla rozkoukat. Kurz IT podpory se věnuje tématům, jako jsou sítě, šifrovací algoritmy a technika, síťové protokoly, binární kódy, kybernetická bezpečnost a základní kódování. „Nejpřínosnější pro mě byla kapitola síťové IT. To je takové království zkratek, kterým běžný člověk nerozumí, jako třeba DNS, TCP, a mnoho protokolů, které se používají,“ říká.
Několikanásobně vyšší plat
Náplň její práce ve školství se díky kurzům postupně měnila. Začala se zajímat o kybernetickou bezpečnost i další problémy, které byla schopná vysvětlit spolupracovníkům. „Člověk se může rozvíjet ve stávající profesi, spravovat například webové stránky nebo rozvíjet technickou podporu. Rozhodně se stane efektivnějším, protože portfolio nabízených kurzů je široké,“ říká s tím, že kurz IT Support měl velmi široký záběr a pokrýval mnoho témat. „Byl by ideální pro veřejnou správu, například pro úřednice, které se neustále potýkají s množstvím tabulek,“ dodává.
Více nových rolí ve školství, které díky digitálním dovednostem Kristýna získávala, ji časem vedle vyššího platu ale přinesly i vyšší pracovní vytížení. Proto začala přemýšlet o změně zaměstnání, opustila školu a vydala se naplno do světa IT.
„Pro IT odborníky, kteří hledají práci, existuje opravdu široká nabídka, inzeráty se obnovují denně. A člověk se vůbec nemusí nechat odradit prvním neúspěšným pohovorem. Může to vyjít klidně napopáté. Určitě se najde firma, ve které zaklapnou vzájemné sympatie a potřeby,“ říká Kristýna, která nyní pracuje pro zahraniční firmu působící ve finančním sektoru a s úsměvem přiznává, že na první pohovor nedopatřením zapomněla přijít. Právě díky vstřícnosti a vzájemným sympatiím ale získala druhou šanci, kterou už si utéct nenechala.
Přestože vnímá, že IT je pro mnohé zahaleno tajemstvím a vzbuzuje nedůvěru, doporučuje, aby se lidé nenechali odradit prvotním strachem. „Když jsem vyprávěla o kurzech svým kamarádkám, vnímala jsem, že je to pro ně neznámý a těžko uchopitelný obor, kterého se bojí. Tady bych ráda všechny, ať už ženy nebo muže uklidnila, protože tak vlídné prostředí, jako je IT, se velmi těžko hledá. Začátky jsou těžké úplně pro každého, proto jsou kolegové velmi chápaví, nehodnotí člověka kvůli chybám a často nabízejí pomocnou ruku,“ říká Kristýna Sodomková.
Digitální garáž
„Příležitosti, které naší zemi digitální ekonomika přináší, by měly být dostupné všem. Již nyní vidíme obrovskou poptávku po lidech s digitálními dovednostmi, a ta se do budoucna ještě zvýší. Česko navíc patří mezi země s nejmenší zaměstnaností žen v IT. Podpora vzdělávání žen v tomto oboru tak přirozeně představuje velkou příležitost jak pro ženy, tak pro firmy samotné,“ doplňuje Pavla Grigarová, marketingová manažerka Googlu pro Česko.
Přehled všech profesních certifikátů od Googlu je možné najít na vzdělávací platformě Digitální garáž Google. Samotné kurzy poté probíhají na webu Coursera a bez stipendia stojí 39 dolarů za měsíc.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Google.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist