Umělá inteligence pomáhá ve zdravotnictví mnoha způsoby. Přepisuje lékařské zprávy, pozoruje pacienty a na základě pozorování následně diagnostikuje onemocnění. Přesto je vzhledem k citlivosti, s níž lékaři a vědci k využití AI ve zdravotnictví přistupují, používání strojového učení ve zdravotnických zařízeních stále v “prenatálním stavu”. 

Možnosti AI v tomto segmentu jsou však téměř nekonečné a společnosti si to uvědomují. Právě umělá inteligence může totiž v budoucnu zamezit hromadění pacientů v čekárnách nebo usnadnit diagnostiku a léčbu nemocí, s nimiž si dnes nevíme rady.

Google například nyní provádí výzkum toho, jak může umělá inteligence pomoci s léčbou rakoviny prsu, tedy globálně nejrozšířenější formy rakoviny. Během života se s touto formou nemoci setká jedna z osmi žen. AI lze podle výzkumníků společnosti využít především během vyšetření prsu, přičemž technologie zvýší šance na odhalení nádoru, pokud je v prsu přítomný.

„Výsledky našich výzkumů ukazují, že i díky umělé inteligenci dokážeme nádor v prsu objevit dříve, než pacient či lékař objeví bulku podle hmatu. Léčba rakoviny v této fázi přináší lepší výsledky. Ženy, jejichž nádor se podařilo objevit už díky screeningu, se nám většinou podaří vyléčit na 100 procent. Technologie včetně umělé inteligence jsou pro nás tudíž naprosto klíčové,” vysvětluje radioložka Debora Cunningham z britské zdravotnické organizace Imperial College Healthcare NHS Trust.

Podle společnosti Google je technologie ve svých diagnostikách stejně přesná jako radiologové. Firma proto doufá, že díky AI vzroste počet včas odhalených onemocnění, a tím pádem i počet vyléčených pacientů. Stejně tak by se díky této technologii měl zrychlit celý proces diagnostiky rakoviny prsu, tudíž se zkrátí celý čas mezi odhalením rakoviny a její léčbou. 

„Screening nádorů prsu usnadňuje léčbu onemocnění a zvyšuje počet vyléčených pacientů po celém světě. Včasné odhalení nádoru je pro léčbu pacientek klíčové. Stejně tak je důležité, abychom měli dostatek odborníků, kteří dokážou s novou technologií pracovat,“ říká radioložka Mamatha Reddy z britské zdravotnické organizace Imperial College Healthcare NHS Trust.

AI jako prevence před oslepnutím

Další nemocí, s níž může umělá inteligence podle Googlu pomoci, je takzvaná diabetická retinopatie. Ta vzniká poškozením krevních cév vyživujících sítnici oka a v těžkých případech může vést k oslepnutí pacienta.

Nemoci lze ale často předejít. Proto společnost Google Health vyvinula nástroj využívající umělou inteligenci nazvaný ARDA, který zdravotníkům pomůže nemoc včas odhalit. V nejlidnatějších zemích světa, jako je například Indie, žije značný počet diabetiků. Populace země je příliš velká na to, aby počet vyškolených lékařů stíhal kontrolovat každého pacienta. Tato technologie tak může přinést přelom v preventivní léčbě zbytečné slepoty.

Polohy plodů

Google rovněž spolupracuje se zdravotnickou společností Northwestern Medicine na vývoji a testování modelů AI, které umožní školeným zdravotníkům přesně identifikovat potenciální problémy a rizika plodu v prenatální fázi – tedy během prvních osmi týdnů od oplození vajíčka. 

Tato metoda by našla své využití především v chudších částech světa, kde lékaři provádí vyšetření ultrazvukem často ve ztížených podmínkách. Více než polovina pacientek z těchto končin v tuto chvíli nemá možnost navštívit lékaře, aby se nechala ultrazvukem vyšetřit. Díky AI by tak zdravotníci získali možnost včas odhalit případné problémy spojené s těhotenstvím a přivést na svět větší množství zdravých dětí.

Google samozřejmě není jedinou firmou, která v rámci zdravotnictví s AI pracuje. Například systém umělé inteligence AlphaFold od společnosti DeepMind zase ukazuje zdravotníkům 3D strukturu proteinu z aminokyseliny, díky čemuž dokážou vědci snáze zjistit, jak je pacient odolný na určitá antibiotika, a nastavit mu medikaci takříkajíc na míru.

Umělá inteligence tak ve spojení s vědeckou prací umožňuje zdravotníkům bojovat proti smrtícím onemocněním přenášeným parazity. Mezi tyto nemoci patří například malárie či viscerální leishmanióza. První ze zmíněných parazitárních onemocnění není příliš třeba představovat. To druhé způsobují paraziti rodu Leishmania. Choroba se šíří kousnutím písečnými muškami v zemích napříč Asií, Afrikou, Jižní Amerikou, Severní Amerikou a Středomořím. 

Nejhorší varianta této choroby způsobuje horečky, ztrátu váhy a anemii. Pokud však lékaři nemoc neléčí, je smrtelná. Ročně se touto nemocí nakazí zhruba 50–90 tisíc lidí, většinou postihuje děti. AI od firmy DeepMind v tomto případě pomáhá lékařům nejen s přesnějším stanovením medikace, ale i s vývojem nových léků. V budoucnu tak může strojové učení zachránit miliony životů a je jen příjemným bonusem, že vědci AlphaFold stejnou technologii používají rovněž v boji proti znečištění životního prostředí. AI totiž podobně jako lidské molekuly dokáže analyzovat i množství plastů v těch přírodních.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Google.