Dopady klimatických změn postihují již dnes miliony lidí po celém světě. Teplota planety stoupá rok za rokem, státy postihují vlny veder a hladina oceánů se zvyšuje. Podle predikcí klimatologů se přírodní podmínky pro život mají na planetě v následujících dekádách zhoršovat. Společnost proto úpěnlivě hledá nástroje, jimiž by dopady vlastního konání na životní prostředí zmírnila. Ke slovu se dostává AI.
„Umělá inteligence má potenciál urychlit inovace měnící svět. Týká se to například čisté energie a lepších meteorologických modelů, které lidem pomáhají vypořádat se s dopady změn klimatu,“ řekl pro americký Bloomberg na konci července výkonný ředitel společnosti Google DeepMind, Colin Murdoch.
Technologická společnost se v tomto ohledu snaží jít příkladem. Umělou inteligenci používá ke snížení vlastních emisí, přičemž současně s tím firma zvyšuje energetickou účinnost datových center. Jejich účinnost vzrostla podle Googlu o 30 procent. Umělá inteligence tak v datových centrech „sleduje“, kolik energie by měla mít společnost za každé situace k dispozici a také kolik jí potřebuje k běžnému provozu.
Na základě těchto dat pak Google plánuje svou práci tak, aby snižoval spotřebu elektřiny u počítačových úloh. Ke správnému nakládání s energetickými zdroji je totiž potřeba především s nimi efektivně hospodařit.
Vždy ve střehu
Přírodním pohromám nedokáže AI zabránit, ale jak říká Colin Murdoch, dokáže na ně člověka připravit. „Umělá inteligence pomáhá v různých částech světa varovat lidi například před záplavami předtím, než přijdou. Výsledky predikcí jsou díky tomu mnohem přesnější a lidé po celém světě se také snáze přizpůsobí extrémnějším výkyvům počasí.“
Společnost začala používat AI pro tyto predikce v rámci programu Crisis Response, který slouží k poskytování informací lidem v krizových situacích. V minulosti například upozornil program na zemětřesení na Haiti či povodně v Pákistánu. V Indii a Bangladéši například monitoruje AI plochu, kde žije více než 360 milionů obyvatel, kteří mohou být ohroženi povodněmi. Společnost spolupracuje také s indickou Ústřední komisí pro vodní toky a s bangladéšskou Radou pro rozvoj vody. Google navíc rozšiřuje tuto službu i do dalších zemí. Povodňové predikce fungují nově i v České republice.
Před biblickou katastrofou
Historici a egyptologové se shodují, že deset ran egyptských, které známe ze Starého zákona, nemusí být jen mýtem. Velmi pravděpodobně šlo o sérii skutečných přírodních katastrof. Na moderního člověka si však Mojžíš nepřijde, a to především díky predikcím od AI, díky nimž se lidé mohou na některé přírodní katastrofy alespoň částečně připravit.
Povodně totiž nejsou jedinou biblickou pohromou, jejímž následkům se umělá inteligence od Googlu snaží včasným varováním předejít. Strojové učení pomáhá také africkým zemědělcům chránit jejich úrodu tím, že odhaluje ohniska kobylek a také provádí kontrolní opatření sloužící k lepší predikci výskytu těchto ohnisek. Na těchto projektech spolupracuje Google s vládami některých afrických států i s OSN.
Umělá inteligence nemá nikdy špatný den. Brněnský start-up Maia Labs pomáhá lépe odhalovat rakovinu tlustého střeva
Další možností pro farmáře (i ostatní obyvatele ohrožené oblasti) je upozornění na hurikány. Ve dnech před touto přírodní katastrofou v Severní Americe nebo před tajfunem v Japonsku se na SOS Alerts ve vyhledávání a na mapách objevují podrobné předpovědi z důvěryhodných zdrojů, které ukazují předpokládanou trajektorii bouře. Společnost následně analyzuje satelitní snímky po katastrofách a identifikuje, které oblasti potřebují naléhavější pomoc.
Využití AI proti emisím, rozšiřování neobyvatelných oblastí a extrémním suchům by mohlo pomoci brzdit také další globální problém – inflaci. Podle studie publikované Evropskou centrální bankou mohou klimatické změny vést k ročnímu zvýšení inflace o 0,32 až 1,18 procentního bodu. Například jen loňská horka podle odhadů zvýšila v Evropě ceny potravin o 0,67 procentního bodu nad normál. „Pokud bude na celém světě přibývat klimatických katastrof, sucha a hladomorů, bude to mít dopad na inflaci, ceny pojistného a finanční sektor,“ řekla šéfka ECB Christine Lagardeová.
Samozřejmě, že nic není samospásné a ani umělá inteligence nevymýtí všechny problémy lidské společnosti. Lze ji však považovat za nástroj, díky němuž se negativní dopady klimatických změn na lidský život mohou přinejmenším zmírnit.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Google.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist