Klasická solární elektrárna je natočená na jih, aby vyráběla co nejvíc energie. Jelikož je takových elektráren hodně, během špičky v síti vyrábějí energie moc a dodávají ji za záporné ceny. To znamená ztrátu pro investora.

„Jak bude FVE instalací přibývat, bude se to stávat stále častěji,“ říká Jozef Lištiak, obchodní ředitel společnosti Green Power Investment, která se zaměřuje na investice do obnovitelných zdrojů. Proto je mezi velkými investory stále větší zájem o takzvané trackerové aplikace, kdy se celá elektrárna otáčí během dne z východu na západ podle polohy Slunce. „Díky tomu elektrárna vyrábí více v časech mimo špičku, mimo dobu záporných výkupních cen elektřiny,“ říká Lištiak.

Stejně tak je mezi velkými investory stále větší zájem o takzvanou agrivoltaiku, kdy se FVE elektrárna instaluje na pole. Tím se půda využije dvakrát – zemědělsky a zároveň pro výrobu elektřiny. „Například na ní mohou růst jahody nebo ovocné sady. Na pole se nainstaluje lehká konstrukce, která pomáhá růstu plodin, třeba tím, že poskytuje stín a zmírňuje odpařování,“ vysvětluje Lištiak. Agrivoltaika je populární v Rakousku a Německu, v Česku nyní Green Power Investment chystá dvě první větší realizace.