Návrat kladných výnosů na dluhopisových trzích bude v roce 2024 skvělou příležitostí k navracení do portfolia bez rizika, říká Manuela D’Onofrio, ředitelka globální investiční strategie skupiny UniCredit.

Jak byste ve stručnosti představila koncept onemarkets Fund a jaké výhody přináší klientům?

Jde o zbrusu novou iniciativu, která umožňuje skupině UniCredit návrat ke správě majetkového portfolia. Výhodou je, že můžeme nově klientům nabízet fondy pod vlastní značkou a investice do zcela jedinečných strategií, které pro ně vyberou naši asset manažeři. Je to kompletně jiný obchodní model, než když jste pouhým distributorem, který nabízí obecně produkty od všeobecných správců majetku. Díky tomuto přístupu můžeme klientům poskytovat schopnosti nejlepších mezinárodních asset manažerů, kteří pracují pod společnou značkou pro UniCredit Bank.

V čem je koncept unikátní? Proč by lidé měli investovat do fondů právě tímto způsobem?

Například v tom, že jsme tvůrci i správci aktiv. Jednotlivé produkty jsou navíc vytvářeny exkluzivně přímo pro nás našimi asset manažery, kteří mají ty nejlepší schopnosti na trhu, díky kterým jsme je také vybrali. V Česku a na Slovensku například nabízíme 14 fondů pod hlavičkou onemarkets Fund s různým řešením a různým podílem akcií.

Máme konzervativní strategii, která se zaměřuje na kvalitu dividend. Máme dynamičtější a aktivní strategii a také americké akcie. Moje osobně nejoblíbenější strategie sleduje klimatologické priority. Do této strategie jsou vybírány firmy, které považují za svou prioritu snižování uhlíkových emisí a udržitelnost, nebo ty, které například vyvíjejí technologie podílející se na zlepšování situace ohledně změn klimatu. Právě klimatologická témata jsou dnes velmi aktuální a ve středu zájmu velkého množství firem.

Myslíte si, že zpomalení ekonomiky v Německu ovlivní Česko a další země, které jsou na něj napojeny?

Již nyní ovlivňuje. V roce 2023 české a další středoevropské podniky dočerpají nevyřízené zakázky nahromaděné od pandemie covidu a nový proud zakázek z Německa a eurozóny obecně se zmenší. V důsledku toho produkce ve zpracovatelském průmyslu a vývoz zboží v tomto roce oproti roku 2022 poklesly. Zahraniční společnosti navíc odložily některé investice zejména do elektromobility a vyčkávaly na oživení poptávky v eurozóně. Indexy PMI ukazují, že ve střední Evropě došlo ke zpomalení náboru nových zaměstnanců, ačkoli podniky stále hlásí volná pracovní místa. Když se k tomu přidá slabá domácí poptávka, pokles zahraniční poptávky povede v roce 2023 k celoroční recesi v Česku a Maďarsku a k růstu pod jedno procento v Polsku a na Slovensku.

Která odvětví zažívají po covidu dobrý růst?

Cestovní ruch se po covidu výrazně zotavil, přičemž míra obsazenosti a zejména výdaje domácích a zahraničních turistů vzrostly nad úroveň roku 2019. Dalším odvětvím, kterému se dařilo díky fondům Evropské unie a potřebě diverzifikace energetických zdrojů od Ruska, byla infrastruktura. V čele stojí Chorvatsko, Rumunsko a Slovinsko. V oblasti stavebnictví zůstává velmi silná poptávka po průmyslových a skladových prostorách, protože střední a východní Evropa těží z projektů nearshoringu evropských společností. Hlavními cíli těchto projektů jsou Polsko, Česko a Rumunsko. A konečně, po skončení pandemie covidu se daří i výrobě s vysokou přidanou hodnotou, kde vedou stroje, elektronika a automobily. Na druhé straně energeticky náročná odvětví, jako jsou chemický průmysl, kovovýroba, potravinářství a výroba stavebních materiálů, zaznamenala pokles výroby.

Jaké investiční příležitosti vidíte pro klienty v České republice?

Ve výhledu trhu na rok 2024 zdůrazňujeme, že návrat kladných výnosů na dluhopisových trzích bude skvělou příležitostí k navracení do portfolia bez rizika. Nicméně budovat portfolio klientů znamená mít na paměti jejich životní cíle. Naším úkolem není honit se za momentálními příležitostmi, ale budovat investice, které jsou dlouhodobě stabilní a především odpovídají potřebám našich klientů. Diverzifikace zůstává silným pilířem pro zachycení příležitostí. Správná rovnováha mezi expozicí vůči dluhopisům a akciím je vždy vítězným klíčem k řešení problémů na finančních trzích.

Jaké výhody vidíte ve fondu onemarkets pro české klienty?

Fondy onemarkets mohou našim zákazníkům pomoci vytvořit diverzifikované portfolio s využitím nejlepší správy aktiv. V rámci investiční strategie skupiny určujeme alokaci aktiv a fondy onemarkets jsou tím správným nástrojem pro budování investic. Skupina UniCredit pečlivě vybírá nejlepší portfolio manažery, kteří řídí expozici vůči různým třídám aktiv. Tím by se zjednodušil výběr fondů.

Fondy jsou navíc centrálně spravovány a řízeny UniCredit, takže naši klienti mají jistotu, že je banka vždy ochrání.

Celá řada zemí bojuje s vysokou inflací. Jaké investiční řešení byste doporučila klientům?

Když máte inflaci a máte hotovost nebo máte peníze na běžném účtu, tak to je problém, protože ztrácíte jejich hodnotu. Pokud jste si nechali peníze na běžném účtu v období před pandemií, až tak moc to nevadilo a nemuseli jste na to ani moc myslet, protože inflace byla velmi nízká. Nyní je ale doba, kdy máte inflaci na mnohem vyšší úrovni, a v okamžiku, kdy si ponecháte peníze na běžném účtu, okamžitě ztrácíte.

V současné situaci bych klientům doporučila zaměřovat se na vyvážené fondy a na fondy fondů, které nabízejí nejvíce diverzifikovaná řešení. Což je ideální a nejefektivnější a s nejnižší rizikovostí především pro ty, kdo s investováním teprve začínají. Nejlepší je rozhlížet se na trhu s dluhopisy, protože zde konečně máme pozitivní výnosy. Dále je třeba se dívat na kvalitní akciové tituly, ať už podle jednotlivých zemí nebo solidnosti firem. Kdybych já osobně teď byla investorem s tří- až pětiletým investičním horizontem, moje portfolio by tvořily ze 70 procent dluhopisy a ze 30 procent akcie. Nyní bych dala přednost dluhopisům před akciemi.

Když se podíváme na současnou geopolitickou situaci, jak se podepisuje na výkonnosti trhu?

Podepisuje se významně, největší riziko pro trhy i celou ekonomiku přichází právě ze strany geopolitiky. Pro finanční trhy je dnes rozhodující fakt, že se nacházíme v jiném prostředí než před několika lety. Na jedné straně máme USA a na druhé Čínu, které spolu bojují o prvenství. USA si chtějí udržet pozici supervelmoci a Čína jim v tom chce konkurovat. Svět je tak rozdělen na dvě skupiny, kdy jedna nechce být v americkém táboře a druhá nechce být v čínském.

V důsledku toho logicky dochází i k proměnám globálního obchodování. Země, které chtějí být na straně vlivu USA, usilují o to, aby byly méně závislé na Číně a na Rusku, a to je nová realita, které dnes čelí finanční trhy. Bude tedy důležité, zda USA a Čína dokážou najít nějaký způsob, jak budou moci koexistovat a nebudou vyhledávat konfrontace.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s UniCredit Bank.

Text nevyjadřuje názor redakce.

Text nevyjadřuje názor redakce