Dvacet let po uzavření černouhelného dolu Gabriela nedaleko Karviné získal Moravskoslezský kraj půlmiliardovou dotaci z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci na proměnu bývalé šachty v atraktivní turistické středisko. Budoucí POHO Park Gabriela se má stát centrem takzvané pohornické krajiny a do oblasti poznamenané těžební minulostí přilákat návštěvníky i investory.

„V posledních letech zaznamenáváme skokový nárůst zájemců o oblast související především s románem Karin Lednické,“ říká Petr Birklen z agentury Moravskoslezské investice a development, která program rozvoje pohornické krajiny řídí. Podle jeho odhadů se jedná o počty převyšující 10 tisíc návštěvníků ročně, přestože v této lokalitě dnes není téměř žádná infrastruktura. „Když tito lidé nemají nabídku, odjíždí, nebo se maximálně zastaví v Karviné,“ pokračuje Birklen. Vybudování turistického parku by tedy mohlo výrazně zvýšit poptávku po službách a podpořit místní podnikatele.

Hlubinný důl, který je kulturní památkou České republiky, byl uzavřen v roce 2004 po sto padesáti letech těžby černého uhlí. V současné době na místě stojí opuštěná průmyslová hala s dvěma těžebními věžemi a od roku 2020 intenzivně probíhají přípravy strategického projektu na její revitalizaci.

Areál bude mít celkovou rozlohu 22 hektarů a bude se rozprostírat od kostela svatého Petra z Alkantary, známého jako Šikmý kostel ze stejnojmenného románu, až k bývalému dolu Gabriela. Stávající budovy budou revitalizovány a nově se vybuduje turistické informační centrum, které poskytne celoroční zázemí pro návštěvníky.

Návrh se inspiruje německým průmyslovým areálem Zollverein, který je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Černouhelný důl v Severním Porýní-Vestfálsku byl aktivní do roku 1986 a od začátku nového tisíciletí je z něj kulturní a rekreační komplex, kde dnes návštěvníci najdou třípatrové muzeum, restaurace a prostory pro experimentální umění. V bývalé koksovně se nachází i bazén, který v zimním období slouží jako bruslařská plocha. Za ukázkovou proměnu starého průmyslového regionu získal Zollverein řadu ocenění.

Podobnou cestou se chce vydat i chystaný projekt POHO Parku Gabriela, který má být v budoucnu srdcem turismu, kultury a rekreace. Areál sice nenabídne plavecký bazén, ale sportovní zážitky zajistí například ferratová cesta po vnějším obvodu těžní věže. Návštěvníci si ostatně mohou zaplavat v nedalekém jezeře. Vzniklo zaplavením poddolované krajiny a místní mu říkají Karvinské moře. Kromě toho bude park Gabriela průsečíkem dvou páteřních cyklotras Havířov–Karviná a Karviná–Orlová. Uvažuje se i o vybudování horolezecké stěny z druhé strany těžní věže.

 

Nově  v areálu vyroste budova turistického informačního centra. Jejím cílem je poskytovat návštěvnické služby, ale také inspirovat v oblasti udržitelného hospodářství jako příklad energeticky pozitivní stavby. „Udržitelné technologie budou odkryté tak, aby se s nimi veřejnost mohla seznámit během prohlídky areálu,“ říká Birklen. Plánovaná novostavba má být do šesti let uhlíkově neutrální, odpadní vodu bude filtrovat pomocí kořenové čističky, která k rozkladu biologických nečistot využívá anaerobní bakterie žijící v kořenech vodních rostlin.

Zažít kus hornické historie

Největší hala – bývalá strojovna – se má stát velkým eventovým prostorem pro pořádání konferencí nebo kulturních či vzdělávacích akcí, jako jsou koncerty, divadla nebo plesy. Další dva venkovní prostory poskytnou zázemí pro dva a pět tisíc návštěvníků.

Ve sklepní části strojovny vznikne moderní expozice o historii hornictví. „Naším úkolem nebylo navrhnout další hornické muzeum se statickými exponáty, ale vytvořit interaktivní zážitkovou expozici, která návštěvníkům zprostředkuje nezapomenutelný příběh prostřednictvím emotivního vyprávění. Soustředili jsme se na historii, ale i budoucnost Karvinska jako oblasti a na osudy lidí, kteří krajinu formovali po staletí,“ říká autor expozice Ivo Plass.

Moderní výstava bude sloužit jako zážitkový kreativní prostor, který veřejnosti umožní zasahovat do dějů, dotýkat se předmětů, ovládat je a komunikovat s nimi. „Prostor je sám o sobě exponát a podle toho s ním budeme i pracovat. Chceme zachovat a následně použít původní zařízení, které se v prostoru nacházelo, jako jsou vypínače, rozvaděče, zábradlí, cedule, lampy či železná posuvná vrata i dveře s tím, že jim zachováme jejich funkčnost. Tím do zrekonstruovaného prostoru vrátíme silnou autentickou atmosféru,“ popisuje Plass.

Výstava bude rozčleněna na šest oddílů a každý z nich se bude věnovat jinému tématu: benediktinům, proměnám krajiny, osudům lidí, těžbě uhlí, budoucnosti a retrospektivě. Návštěvníky budou provázet virtuální vypravěči, kteří představí svůj příběh z pohledu dospělého, ale třeba i dítěte. Podle autora expozice tu bude důležitou roli hrát i čas. Ten má být elementem propojujícím jednotlivé prvky v podobě dějinných milníků a důležitých událostí nebo osobností, které zdejší život poznamenaly.

Roční náklady POHO Parku Gabriela jsou odhadovány na 12 milionů korun. Projekt zaměstná asi 15 pracovníků, předpokládané roční příjmy mohou dosáhnout dvou a půl milionu, zbylé náklady budou hrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje a statutárního města Karviná. 

„Chceme, aby byl POHO Park nositelem změny v území a stál tak u zrodu dalších projektů nebo podnikatelských záměrů, které z něj budou těžit. Aby ukázal, že na Karvinsku lze podnikat a přemýšlet o odvážných záměrech, což byla dodnes celkem zásadní psychologická bariéra,“ dodává Birklen. Nabízí se také možnost propojení parku s dalšími hornickými destinacemi. „Asi kilometr od POHO Parku se nachází bývalý důl ČSA. Aktuálně běží řízení ohledně jeho prohlášení za kulturní památku. Zde by mohlo vzniknout muzeum hornictví s ukázkami technologie těžby nebo takzvané cesty horníka,“ prozrazuje Birklen. Tyto projekty by podle něj měly vznikat ve vzájemné synergii.

Hornický region v Moravskoslezském kraji se rozkládá i severně za hranicemi Česka, v polském regionu Slezské vojvodství. Také zde probíhá útlum těžby a některé doly se přebudovaly nebo přebudují na jiný účel. Autoři projektu proto počítají s vysokým přílivem turistů z Polska a připravují se na to, jak zlepšit propojení atraktivních lokalit na ose Katovice–Ostrava a využít zájmu Poláků trávit v této oblasti svůj čas.

Dotační podporu na vybudování POHO Parku Gabriela schválilo ministerstvo životního prostředí letos na jaře, z evropských zdrojů bude čerpat 428 milionů korun a zbylých 75 milionů zaplatí Moravskoslezský kraj. Se stavbou by se mohlo začít koncem příštího roku a otevření nově zrekonstruovaného areálu se plánuje na podzim roku 2027.

Článek vznikl ve spolupráci se společností Moravskoslezské investice a development.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist