Horní Rakousko je esencí celých Alp. Modrá jezera, bílý horský masiv Dachstein, soutěsky, horské louky, ale i termální resorty, wellness a kulturní zážitky. Pojďte se s námi podívat na nejzajímavější místa tohoto rozmanitého regionu hned za našimi hranicemi.

Solná komora: hory, jezera, sůl

Region Salzkammergut (Solná komora) je pupeční šňůrou spojený s Čechami. Tzv. Säumer (soumaři) odtud transportovali nejvýnosnější komoditu středověku. Na úbočích šedých vápencových hor mezi modrými jezery se hluboko pod zemí těžila bílá sůl. Rakouští horníci ji naložili na vory, které pluly do Dunaje. Od rakouských plavců převzali sůl němečtí nosiči a přenesli ji přes Šumavu. Sůl pak převzali čeští voraři a po Vltavě ji dovezli do Prahy.

Nejbohatším nalezištěm oblasti je hora Sandling. Dodnes v ní leží největší zásoby „bílého zlata“ z celého Rakouska. Do starých dolů je možné se podívat v rámci prohlídek Salzwelten (svět soli) ve třech pobočkách. Každý důl je jiný. Hallstatt je známý díky hornickému vláčku, v Halleinu v Salcbursku se plaví lodičky solným jezerem a v Altaussee je kaple svaté Barbory celá postavená z načervenalých solných bloků.

Bad Ischl

„Kultura je nová sůl.“ Tak zní motto, se kterým se půvabný císařský Bad Ischl stal letošním Evropským hlavním městem kultury. Každoročně se sem sjíždějí milovníci lehčí klasiky na největší rakouský operetní Lehár Festival (koná se od 6. července do 25. srpna). Prestižní výstavou tohoto roku je Sudhaus, která trvá až do 31. října. Jejím tématem je sůl a voda, které vyjadřují speciální umělecké objekty, sochy, filmy, fotografie i hudbu.

Regionální turistické karty

V Horním Rakousku usnadňují a také zlevňují pobyt slevové turistické karty. Dají se koupit jako samostatné produkty v infocentrech nebo je získáte v ubytovacích zařízeních.

Salzkammergut Sommer Card nabízí slevu až 25 % ve více než 120 partnerských zařízeních. Kartu získáte v turistických a informačních centrech a v mnoha ubytovacích a partnerských podnicích.

DONAU.Erlebnis Card nabízí pro hosty hornorakouského Podunají četné slevy a bezplatné služby.

Linz-Card umožňuje navštívit muzea za výhodnou cenu a využívat zdarma systém veřejné dopravy.

Pyhrn-Priel AktivCard poskytuje neomezený počet jízd lanovkami a mnoho prázdninových zážitků zdarma.

Eisenwurzen Museum Ticket umožňuje prohlídku 15 muzeí na Hornorakouské železné cestě.

Karta hosta Vitalwelt je karta pro ubytované hosty, kteří využívají slevy na více než 25 výletních cílech. Například do zoologické zahrady Schmiding a Aquazoo nebo do pivovaru Grieskirchen.

Sport v přírodě

Solná komora je rájem pro outdoorové aktivity. Na sportovně založené návštěvníky čekají kromě cyklostezek a turistických značených tras také zajištěné lezecké ferraty, horolezecké skály, potoky sjízdné na kajacích a řeky na raftových člunech. Koupání poskytuje 76 jezer – velká, jako například Traunsee, Mondsee či Wolfgangsee, která jsou plně vybavena turistickou infrastrukturou, i malá, schovaná v klínu skal, jako třeba Almsee nebo Laudachsee.

 

Solná komora je rájem pro outdoorové aktivity.
Solná komora je rájem pro outdoorové aktivity.
Foto: Oberösterreich Tourismus / Moritz Ablinger

 

Siven na talíři

Rybí specialitou Solné komory je siven alpský z hlubin místních jezer. Podává se v solné krustě. Jak jinak. Ke stolování patří také nádobí a tomu vychází vstříc tradiční keramická značka Gmundner Keramik, jejíž historie sahá až do roku 1903. Spojuje zdejší tradiční výrobu s moderním designem. Ukazuje, jak krásný může být váš stůl a jaké díky tomu mohou být vaše kulinářské zážitky. V keramické dílně vyrábí nádobí všeho druhu od hrnků přes misky až po talíře.

 

Místní tradiční keramická značka Gmundner Keramik spojuje tradiční výrobu s moderním designem.
Místní tradiční keramická značka Gmundner Keramik spojuje tradiční výrobu s moderním designem.
Foto: Gmundner Keramik/ Kathi Woerndl

 

Attersee – Attergau: bohatství ve vodě

Attersee, největší vnitrozemské jezero Rakouska, má jméno po jezerní panně Adhaře, která kdysi v jezeře žila. Místní lidi obdarovala zlatem a drahokamy, což byla její velká chyba. S bohatstvím se mezi zdejší obyvatele dostala také závist a chamtivost. Adhara proto z jezera navždy zmizela a poklady se potopily na dno. Jen občas se objevují jejich odlesky na hladině. Vílu připomíná už jen vodopád Nixenfall (Nixe je německy jezerní panna).

Jezero Attersee je největším vnitrozemským jezerem Rakouska.
Jezero Attersee je největším vnitrozemským jezerem Rakouska.
Foto: TVB Attersee-Attergau / Moritz Ablinger

Attersee je prvotřídní rakouský prázdninový region. Četné kempy a hotely zajišťují zázemí pro pěší turistiku do okolních hor s fantastickými výhledy, cykloturistiku po hladkých cyklostezkách, oblíbené jsou vyjížďky na lodích, případně jachting a windsurfing. Velký zájem budí Attersee u amatérských potápěčů. Na své si zde přijdou i milovníci golfu, kolem jezera se nachází několik golfových hřišť, která nabízejí úchvatné scenérie.

Poblíž jezera Attersee si přijdou na své i hráči golfu. Navíc tato hřiště nabízí i okouzlující přírodní scenérie.
Poblíž jezera Attersee si přijdou na své i hráči golfu. Navíc tato hřiště nabízí i okouzlující přírodní scenérie.
Foto: STMG / Christian Parzer

Dvě velké postavy spojují Attersee s Moravou. Konec života zde strávil Viktor Kaplan, vynálezce Kaplanovy turbíny s nastavitelnými lopatkami, která zásadně vylepšila vodní elektrárny a používá se dodnes. Své vynálezy udělal na tehdejší brněnské německé technice, dnes Vysokém učení technickém. Kaplanův památník stojí u jezera v Unterachu.

Umělecké vzepětí zde prožil Gustav Mahler, nejlepší symfonický skladatel historie. V jezerním domku složil Druhou symfonii a začal psát Třetí. V té době byl rodák z Vysočiny dirigentem Vídeňských filharmoniků, kteří tehdy byli nejlepším světovým tělesem. Jeho domek je volně přístupný ve Steinbachu.

Kulinářský rok

Kulinářský rok u Attersee odkazuje na regionální potraviny. Rozsáhlá gastronomická nabídka sahá od čerstvě nalovených ryb z jezera přes klasické rakouské speciality až po moderní gurmánské pokrmy. Šest nejvyhlášenějších místních restaurací se společně prezentuje pod značkou „Kulinarium Attersee“, ty inovativnější zase pod značkou „Taste the lake“.

Čerstvě nalovené ryby z jezera hostům připravují vyhlášené místní restaurace.
Čerstvě nalovené ryby z jezera hostům připravují vyhlášené místní restaurace.
Foto: TVB Attersee-Attergau / Moritz Ablinger

Dachstein Salzkammergut: ledovcový král

Prázdninový region Dachstein Salzkammergut je spolu se Solnou komorou zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Naleštěné prázdninové a zároveň historické městečko Hallstatt, jeho solné doly a obrovské jeskyně v okolí patří mezi nejnavštěvovanější rakouské turistické atrakce.

Městečko Hallstatt patří k nejnavštěvovanějším místům Solné komory.
Městečko Hallstatt patří k nejnavštěvovanějším místům Solné komory.
Foto: Julian Elliott Photography

 

Střecha Rakouska

Impozantní horský velikán Dachstein (v překladu střešní kámen) vévodí dalekému širokému okolí. Jeho bílá ledovcová čepice září stovky kilometrů daleko. Zahlédnout ji lze až z Čech.

Je mnoho způsobů, jak na Dachsteinu strávit víkend. Každý si najde své– horolezec na extrémních skalních stěnách, vysokohorský turista na stezkách od jedné horské chaty ke druhé, velký výběr mají vyznavači šplhání po zajištěných trasách, kterým Češi říkají ferrata a Rakušané zase Klettersteig. V nejjižnějším cípu Horního Rakouska vede velmi oblíbená turistická trasa k Přednímu a potom Zadnímu Gosauskému jezeru. Pohodlná cesta poskytuje ohromující výhled na tyrkysová jezera zaříznutá mezi skalní obry, nad nimiž se vznáší Gosauský ledovec a teprve nad ním strmí vápencová špička Dachsteinu.

Oblíbená turistická trasa k Přednímu a potom Zadnímu Gosauskému jezeru se turistům odměňuje výhledem na tyrkysová jezera.
Oblíbená turistická trasa k Přednímu a potom Zadnímu Gosauskému jezeru se turistům odměňuje výhledem na tyrkysová jezera.
Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH / Stefan Mayerhofer

Krásný výlet nás čeká také, když se vydáme kabinkovou lanovkou z Obertraunu na Krippenstein. Turisté se tak bez větší námahy ocitnou tváří v tvář celému horskému masivu Dachstein. Doslova nadpozemský zážitek poskytuje vyhlídka 5fingers (Pět prstů) sestavená z pěti vzdušných platforem, každá je o velikosti 4 x 1 metr zavěšená ve volném prostoru vysoko nad údolím. Pro zvýšení „wow efektu“ má jedna plošina skleněné dno a druhá je osazená rámem jako z barokního obrazu, skrze který se můžete vyfotografovat s městem Hallstatt v pozadí.

Hořčičný kaviár

Vysoké hory obvykle nebývají rodištěm rafinovaných jídel. Tak je to i na Dachsteinu, ale jedna zajímavá výjimka potvrzuje pravidlo. V Bad Goisern se vyrábí takzvaný hořčičný kaviár, který texturou připomíná pravý kaviár, a navíc je ochucený horskými bylinami.

Místní gastronomickou raritou je i hořčičný kaviár. Je ochucený bylinami a texturou připomíná pravý kaviár.
Místní gastronomickou raritou je i hořčičný kaviár. Je ochucený bylinami a texturou připomíná pravý kaviár.
Foto: Stefanie Wallner

Dunajský region: přírodní a kulturní zážitky na veletoku

Dunaj protéká Horním Rakouskem v délce 111 km zhruba od Pasova ke Greinu. Aktivní návštěvníci nejspíš znají Dunajskou cyklostezku, která si kvůli kráse, komfortu a zajímavosti vydobyla postavení čísla 1 mezi cyklistickými trasami v Evropě.

Dunaj protékající Horním Rakouskem.
Dunaj protékající Horním Rakouskem.
Foto: WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH / Kaindlstorfer

Kulturní nadšenci se odkazují na Římskou říši, která měla Dunaj za severní hranici. Na druhé straně řeky už byla země barbarů, kde krvavě bojovali Germáni se Slovany, Huny a Maďary. Ani po zuby ozbrojené římské vojenské jednotky se neodvážily za Limes Romanus dál než do podhůří Šumavy.

Kromě cyklistů využívají Dunaj také vodáci. Vlastní silou se tady prohánějí hlavně dlouhé turistické kajaky a vícemístné kanoe. Okouzlující plavba může trvat několik dní, spí se v kempech na březích a proplouvá se skrze historická města a pod slavnými hrady.

Tradičními plavidly jsou dunajské šífy, velké dřevěné ručně vyráběné pramice, zvané Ziller. Oblíbené plavby vedou zejména po obřím meandru Schlögener Donauschlinge. Je ovšem třeba neustále myslet na pravidla říční dopravy, protože pány veletoku jsou nákladní lodě a velké osobní parníky.

Okouzlující plavba může trvat několik dní. Po cestě se využívají kempy na břehu Dunaje, proplouvá se historickými městy a pod hrady.
Okouzlující plavba může trvat několik dní. Po cestě se využívají kempy na břehu Dunaje, proplouvá se historickými městy a pod hrady.
Foto: WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH / Hochhauser

V korunách stromů

Neobvyklé a přitom velmi romantické ubytování se nabízí v Kopfingu. Hotel je umístěn vysoko v korunách stromů a nabízí absolutní digitální detox bez signálu a bez wi-fi sítě. Navazuje na vyhlídkovou stezku skrze koruny stromů. Kdo by se obával závratí, může noc strávit na zemi v indiánském stanu týpí v nedalekém zábavním parku IKUNA Naturresort.

 

V korunách stromů. Kdo by se obával závratí, může noc strávit na zemi v teepee.
V korunách stromů. Kdo by se obával závratí, může noc strávit na zemi v týpí.
Foto: Baumkronenweg Kopfing

 

Linec: hlavní město Horního Rakouska

Proslulý linecký dort nejlépe chutná v některé z útulných kavárniček či restaurací s vyhlídkou na Dunaj či město. Kultura, architektura, umění a hudba při evropském veletoku jsou v Linci spojeny tak nerozlučně, jako v málokterém jiném městě.

Slavný Linecký dort ochutnejte právě v Linci, hlavním městě Horního Rakouska.
Slavný linecký dort ochutnejte právě v Linci, hlavním městě Horního Rakouska.
Foto: Linz Tourismus / Ms Fotogroup

V Linci se nachází Hudební divadlo, jeden z nejmodernějších operních domů v Evropě. Patří Zemskému divadlu, kde se každoročně uskuteční více než 800 představení opery, činohry a malých divadelních forem. Spolu se zhruba 200 koncerty v koncertním domě Brucknerhaus u Dunaje se v Linci koná celkem 1000 představení. Kulturní program doplňují četná muzea jako Ars Electronica Center, které zve do budoucnosti, nebo umělecké muzeum Lentos se současným uměním. 

Linec vždy a znovu překvapí. Nadchne otevřenou atmosférou, bohatou kulturní nabídkou a pulzující energií, kterou městu dodává protékající Dunaj. Linec musíte zažít. Ochutnat dobré jídlo, zajít si do některého z obchůdků v centru, dát si kávu na starém městě, navštívit hudební divadlo, strávit odpoledne v muzeu. Nebo raději ve dvou muzeích.

Linc atmosférou, bohatou kulturní nabídkou a pulzující energií.
Linec s večerní atmosférou, bohatou kulturní nabídkou a pulzující energií.
Foto: Linz Tourismus / E.Stephan

Letos Linec slaví 200 let od narození slavného rodáka Antona Brucknera. Skladatel romantické hudby byl na rok stejně starý jako jeho český hudební souputník Bedřich Smetana. Oba mají v národních dějinách podobné místo. Skladatelova ducha ztělesňuje světoznámý Brucknerův orchestr, který sídlí v koncertním domě Brucknerhaus. Každý fanoušek klasiky by měl zhlédnout výstavu Being Anton v muzeu Ars Electronica, která otevírá okno do světa myšlenek skladatele. Bruckner a jeho doba zde ožívají trojrozměrně a interaktivně.

Brucknerův orchestr sídlí v koncertním domě Brucknerhaus.
Brucknerův orchestr sídlí v koncertním domě Brucknerhaus.
Foto: Christian Herzenberger

Prohlídku Lince lze uskutečnit nejen pěšky, ale také na lodi. Výletní parníky plují okolo muzea Lentos, Brucknerova domu, obrovského graffiti Mural Harbour, z dunajské hladiny je vidět poutní bazilika Panny Marie Sedmibolestné na hoře Pöstlingberg.

Kromě série koncertů je zdejší nejvýznamnější akcí festival pouličního umění Pflasterspektakel (18. – 20. července). Busking je v tu dobu všude v ulicích.

Bad Schallerbach: region termálních lázní

Sedm obcí v srdci Horního Rakouska zve na dovolenou do regionu Vitalwelt Bad Schallerbach. Odpočinek u termálních pramenů se tady kombinuje s pěší turistikou a výlety na kole v kopcovité krajině. Středobodem jsou termální lázně Eurothermen v městečku Bad Schallerbach se saunovou vesničkou AusZeit. Děti si mohou užít vodní radovánky v pirátském světě, dospělí odpočívají v lázních nebo saunovém světě.

Lázně Eurothermen v městečku Bad Schallerbach
Lázně Eurothermen v městečku Bad Schallerbach
Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH / Robert Maybach

Lokalitě se říká také Mostlandl kvůli jablečnému cideru, který se tady vyrábí z místního ovoce pod jménem Most (mošt). Můžete ho ochutnat v některé z mnoha zdejších hospůdek, vyhlášených nabídkou ovocných moštů a regionálních specialit. Zastavit se můžete například ve vesničce Geboltskirchen, kde rodina Traunerů stáčí poklady ze svých sadů. Pro fajnšmekry se nabízí i možnost odpočinku v moštovém sudu.

Saunová vesnička AusZeit v rezortu Bad Schallerbach
Saunová vesnička AusZeit v resortu Bad Schallerbach
Foto: EurothermenResort Bad Schallerbach

Svižný nordic walking

Region Vitalwelt je rájem pro vyznavače nordic walkingu, svižné chůze se sportovními hůlkami. Speciálně vyznačené trasy vedou po lesních pěšinách a často míří na zajímavé vyhlídky. Měří od 2 do 11 km a nabízejí různou obtížnost pro odlišně trénované chodce. Hole na nordic walking lze zdarma zapůjčit v turistickém centru v Bad Schallerbachu.

Nordic walking v regionu Vitalwelt
Nordic walking v regionu Vitalwelt
Foto: Vitalwelt Bad Schallerbach

Pyhrn-Priel: Alpy ukazují sílu

Mezi Národním parkem Kalkalpen a pohořím Totes Gebirge se rozprostírá Prázdninový region Pyhrn-Priel. Buď si tu turisté užívají výlety a procházky kopcovitou krajinou, jdou na alpské louky a do hlubokých lesů Národního parku Kalkalpen (Vápencové Alpy), nebo vyrážejí na alpské horské túry pěšky či s horolezeckým lanem do Totes Gebirge.

Prázdninový region Pyhrn-Priel
Prázdninový region Pyhrn-Priel
Foto: Daniel Hinterramskogler

Bike & Hike

V regionu Pyhrn-Priel vede 14 značených tras kombinujících jízdní kola nebo elektrokola a pěší chůzi. Nejprve si vychutnáte cyklistickou vyjížďku, dokud nedorazíte do depa. Tam kolo bezpečně uzamknete, případně ho necháte zdarma nabít a vydáte se na pěší túru.

V Pyhrn-Priel si vychutnáte i cyklistickou vyjížďku.
V Pyhrn-Priel si vychutnáte i cyklistickou vyjížďku.
Foto: TVB Pyhrn-Priel/ Markus Kohlmayr

Nejkrásnější příroda

Schiederweiher, perla mezi horskými jezery, je řazena mezi několik nejkrásnějších míst Rakouska. Mohou za to především panoramata hor, která se odráží v jezerní hladině. Dr. Vogelgesang Klamm je zase nejdelší rakouská soutěska. Okouzluje hřmícími vodopády a strmými skalními stěnami.

Schiederweiher je perlou mezi horskými jezery.
Schiederweiher je perlou mezi horskými jezery.
Foto: TVB Pyhrn-Priel/ Florian Lierzer

Steyr a region národního parku: divoké lesy a řeky

Město Steyr (Štýr) je vstupní branou do Národního parku Kalkalpen. Rozkládá se na soutoku řek Enns (Enže) a Steyr. Tisíciletá minulost se projevuje jako architektonický skvost. Historické náměstí je lemováno měšťanskými domy mnoha stavebních slohů. Dominantou je zámek Lamberg.

Národní park Kalkalpen je jedna z posledních velkých lesních divočin v Rakousku. Starobylé bukové lesy jsou proto zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Můžete si je prohlédnout díky husté síti turistických stezek a také tras pro horská kola.

Národní park Kalkalpen
Národní park Kalkalpen
Foto: F. Sieghartsleitner

Vrcholem kulturního života je každoročně Štýrský hudební festival. Letos od 25. července do 10. srpna se bude připomínat 200. výročí narození Antona Brucknera.

Štýrský hudební festival
Štýrský hudební festival
Foto: P. Mayr

Řeky Steyr, Enže a Teichl

Skrze divoké hory tečou ještě divočejší řeky. Po celý rok jsou vhodné ke splutí na kajacích a kanoích. Připomeňme, že splouvání na velkých raftech je kvůli ochraně přírody zakázané.

Horní Rakousko má pro návštěvníky mnoho tváří.
Horní Rakousko má pro návštěvníky mnoho tváří.
Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH / Stefan Mayerhofer

Steyr stéká z úbočí Totes Gebirge, a je tedy pro české vodáky jednou z nejbližších alpských řek. Jejími vnadami, kterými láká každého kajakáře i kanoistu, jsou fantasticky čistá voda a bezpečné peřeje. Teichl je malá, ale výživná říčka, která slouží mnoha českým vodákům na rozpádlování v rakouských Alpách. Enže je velká krásná řeka, na které si úsek přesně pro sebe vybere vodák každé úrovně. Dají se tu sjíždět buď téměř nesjízdné a smrtelně nebezpečné peřeje, anebo rychle plynoucí hladký tok bez záludných míst. Pramení v nedalekých Vysokých Taurách, proráží několik pohoří a ústí do Dunaje poblíž Mauthausenu.

Článek vznikl ve spolupráci s Austria Tourism.

leto v rakousku banner

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist