Výrok auditora je jednou z nejdůležitějších informací v auditorské zprávě. Pro širokou veřejnost je ujištěním o objektivitě a pravdivosti informací zveřejněných společností v její účetní závěrce.
Audit není pouze službou poskytnutou auditované firmě, ale slouží zároveň celé společnosti. Audit vytváří důvěru nejen v podnikatelském prostředí, ale ve společnosti jako celku. Díky auditu se na informace zveřejněné v účetní závěrce mohou spolehnout jak akcionáři a společníci, tak i zaměstnanci, banky, investoři, ale například také finanční úřady. Takto poskytnutá důvěra ve svém důsledku výrazně snižuje celkové transakční náklady.
Velmi často se o auditu hovoří jako o činnosti prováděné ve veřejném zájmu. Z tohoto důvodu je kvalifikace auditorů a jejich činnost regulována. Na této regulaci se podílí řada složek a institucí a ve své podstatě je globální, stejně jako jsou globální informace z účetních závěrek a jejich uživatelé. Kromě mezinárodních auditorských standardů, které se vyvíjely minimálně posledních sto let, je v Česku kvalifikace a činnost auditorů regulována zákonem o auditorech, jenž je harmonizován se směrnicí EU o statutárním auditu a nařízením EU o auditu subjektů veřejného zájmu. Zákon velmi podrobně stanovuje podmínky, kdy je audit povinný a které podmínky musí splňovat auditor, a to od zkoušek, kontinuálního profesního vzdělávání, etického kodexu až po dohled nad jeho činností včetně případných kárných postihů uplatňovaných Komorou auditorů ČR, ve které musí být povinně členem a na niž dohlíží Rada pro veřejný dohled nad auditem. Licenci Komory auditorů ČR k provádění auditu drží v současnosti přibližně jeden tisíc auditorů, z nichž téměř polovina provádí svoji činnost jako zaměstnanci auditorských firem. Auditorskou licenci jich má přibližně 300. Celkový trh s auditorskými službami v Česku je přibližně pět miliard ročně. Čtyři největší mezinárodní auditorské firmy, často nazývané „velká čtyřka“ (Big 4), se na českém trhu podílejí 60 procenty.
Výraz „audit“ je však populární i v případech, kdy se nejedná o audit účetní závěrky prováděné licencovaným auditorem podle zákona o auditorech, ale o jakoukoliv kontrolu prováděnou kýmkoliv. Audit je marketingově přitažlivý výraz dodávající dané kontrole punc odbornosti, nezávislosti a důvěryhodnosti bez ohledu na to, že v daném případě nejsou tyto charakteristiky ve srovnání se skutečným auditem prováděným auditorem ani zdaleka naplněny. Na osoby provádějící takové kontroly nejsou kladeny kvalifikační požadavky stanovené zákonem o auditorech, nemusí být nezávislé, nejsou pod veřejným dohledem a nehrozí jim sankce v případě nekvalitně provedené práce.
V průběhu let se auditorská činnost, nároky na ni a její konkrétní obsah postupně vyvíjely a tím se měnila i auditorská profese. K původnímu úkolu potvrdit věrnost a pravdivost informací v účetní závěrce se postupně auditorům přidávaly i úkoly v dalších oblastech, jako je například boj proti praní špinavých peněz. Zcela novou etapou ve vývoji auditu je oblast ověřování zpráv o udržitelnosti, kterou přinesla do Česka evropská regulace. Rada Evropské unie schválila dne 28. 11. 2022 směrnici o podávání zpráv o udržitelnosti (CSRD), podle níž budou muset společnosti působící v rámci Evropské unie od ledna 2024 plnit podrobné požadavky na zveřejňování informací o životním prostředí, sociální oblasti a řízení společnosti. Všeobecně se tato oblast nazývá anglickou zkratkou ESG a zprávy o udržitelnosti nejsou jen formálním zdrojem informací o chování společností. Na jejich základě se budou banky rozhodovat o poskytování a ceně úvěrů, dodavatelé o uzavírání smluv a poskytovatelé dotací o podpoře projektů apod. Mezi většinou poctivých společností se však kvůli tomuto finančnímu tlaku mohou vyskytnout i takové, které budou chtít získat nějaké finanční výhody, a to buď zveřejňováním klamavých informací, nebo jejich zamlčováním. Pro toto nové riziko reportingu se vžil pojem „greenwashing“ a evropská regulace se tomuto riziku brání právě ustanoveními, která požadují audit zpráv o udržitelnosti.
Transpozicí zmiňované evropské směrnice CSRD do českého práva byla uložena povinnost předkládat zprávy o udržitelnosti prostřednictvím novely zákona o účetnictví a povinnost jejich ověření pak prostřednictvím zákona o auditorech. Komora auditorů ČR připravila v souladu se zmiňovanou novelou zákona o auditorech systém vzdělávání a testování auditorů a zajišťuje vydávání dodatečných licencí opravňujících auditory k ověřování zpráv o udržitelnosti. Seznam auditorů a auditorských společností, kteří již toto oprávnění mají, je možné nalézt na webových stránkách Komory auditorů ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist