Konsolidační balíček české vlády schválený v roce 2023 přinesl zásadní změny v oblasti prodeje majetkových účastí fyzických osob. Česko tak v nadcházejících letech tyto prodeje více zatíží daňovou povinností. Dosud přitom platilo, že pokud jste prodali akcie nebo podíly ve společnostech, které jste drželi po určitou dobu, nemuseli jste platit žádnou daň. To se ale od roku 2025 změní. Znalecká kancelář poradenské společnosti RSM CZ upozorňuje, že k nižší dani v budoucnu povede zpracování znaleckého posudku se stanovením tržní hodnoty k 31. 12. 2024.

Česko se po schválení konsolidačního balíčku naplno vydává na cestu větší daňové zátěže. Zatímco některé státy se snaží jít spíše cestou menší byrokratické zátěže, například nižšími daněmi, vláda Petra Fialy se rozhodla, že se k lepší bilanci státu dostane opačným přístupem. Obě cesty mají své příznivce a odpůrce, stejně tak jako pozitiva a negativa a je na každém z nás, aby si obě varianty porovnal.

Jedno je ale jisté: někteří nyní budou platit podstatně víc. Jste to i vy a pokud ano, zajímá vás, kolik budete platit?

Kdo bude muset daň odvádět?

Pokud jste fyzická osoba a vlastníte například podíl ve firmě, významný balík akcií nebo jiné majetkové účasti, které hodláte prodat, změna se vás přímo týká. Dříve platilo, že pokud jste tyto majetkové účasti drželi dostatečně dlouho, například více než pět let u společností s ručením omezeným anebo více než tři roky u akcií, celý příjem z jejich prodeje byl osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. To už ale nebude tak snadné. Nově budou tyto jinak osvobozené příjmy (po splnění výše uvedeného časového testu) podléhat od hranice 40 mil. Kč/rok dani z příjmů, a to i v případě, že jste majetkové účasti drželi dlouhodobě. Radost z toho mít jistě nebudete, ale realita už je taková.

„Změny dopadají především na středně velké podnikatele a investory, kteří své podíly v držení firem spravují dlouhodobě. Výnosy z prodeje majetkových účastí už nebudou moci využívat výhody plného osvobození od daně, jak tomu bylo dosud. Také naše dlouhodobé klienty v RSM proto nyní upozorňujeme na to, že je nejvyšší čas se na případný budoucí prodej připravit, a využít alternativních možností pro stanovení nabývací ceny,“ říká Rudolf Hájek ze znalecké kanceláře poradenské společnosti RSM, která procesem ocenění provádí majitele středních i velkých firem ze všech odvětví.

Kolik budete platit na dani v případě využití historické nabývací ceny?

V případě, kdy při prodeji využijete standardní historicky zaplacené nabývací ceny, bude daň z příjmů počítána z rozdílu mezi cenou, za kterou majetkové účasti prodáte (převyšující 40 mil. Kč) a cenou, za kterou jste majetkové účasti nabyli (nabývací cena). Daň se vypočítá podle sazby daně z příjmů fyzických osob, která je v současné době nastavena následovně:

• 15% daň se platí z příjmů do limitu 36 násobku průměrné mzdy (dříve šlo o 48 násobek, nyní se jedná o částku 1 676  052 Kč ročně),

• 23 % daň se platí z příjmů nad tento limit (tzv. solidární daň).

Jak vypočítat daň

Pokud například prodáte podíl ve firmě za 50 milionů korun a historická nabývací cena byla 20 milionů korun, daňový základ stanovíte takto: částku přesahující nezdanitelný limit ve výši 40 milionů korun, tj. 10 milionů korun, snížíte o odpovídající daňově uznatelné pořizovací náklady. Částku pod hranicí 1 676 052 Kč pak budete danit 15% sazbou a zbývající část nad 1,7 milionu Kč bude zdaněna 23 %. Daň z příjmů z prodeje podílu ve firmě pak bude rámcově přesahovat 1,2 mil Kč

Tržní hodnota k 31. 12. 2024 – jak ji využít?

Nová pravidla ale dávají možnost nahradit původní historickou nabývací cenu tržní hodnotou stanovenou k datu 31. prosince 2024. Proč je to důležité? Pokud jste své akcie nebo podíly kupovali před lety za velmi nízkou cenu nebo jste firmu vybudovali od samého počátku, a jejich hodnota se mezitím výrazně zvýšila, můžete místo původní nabývací ceny použít jejich aktuální tržní hodnotu. A pokud cena společnosti od doby pořízení výrazně vzrostla, tak to může výrazně snížit váš základ daně a celkovou daň z příjmů.

Ocenění podílu ke konci roku 2024 daň významně snižuje

Stejný případ prodeje podílu ve firmě za 50 mil. Kč by pak vypadal následovně. Částka 10 mil. Kč přesahující nezdanitelný limit 40 mil. Kč a stejně tak i hranice ve výši 1,7 mil. Kč pro 15% daňovou sazbu zůstávají stejné. Odpovídající daňově uznatelné náklady se nám ale zdvojnásobují v návaznosti k poměru tržního ocenění ve výši 40 mil. Kč a historické nabývací ceny ve výši 20 milionů korun. Konečná daň z příjmů z prodeje podílu ve firmě se pak bude orientačně pohybovat v úrovni mírně přes 300 tis. Kč.

Rozdíl v dani z příjmů mezi variantou použití historické nabývací ceny a tržní hodnoty k 31.12.2024 v tomto případě činí přibližně 900 tis. Kč. Náklady spojené s vyhotovením znaleckého posudku s odhadem tržní hodnoty podílu sice budou celkovou daňovou úsporu částečně snižovat, v drtivé většině případů však bude použití varianty tržní hodnoty k 31.12.2024 pro daňového poplatníka výhodné.

„V tuto chvíli poměrně rychle roste zájem o znalecké posudky se stanovením tržní hodnoty akcií a obchodních podílů, a jednoznačně jde o logický a zodpovědný krok vlastníků. Nikdo z nás neví, zda a kdy se do budoucna dosavadní forma daňové úlevy vrátí, a tak by se měli o posudek zajímat všichni, pro které i v dlouhém období prodej firmy připadá v úvahu,“ upozorňuje Rudolf Hájek ze znalecké kanceláře poradenské společnosti RSM.

Jak a kdy bude vhodné stanovit tržní hodnotu majetkových účastí?

Při ocenění ke konci kalendářního období je obvyklé počkat do okamžiku, kdy jsou k dispozici finální účetní výkazy za předchozí rok, v tomto případě tedy za rok 2024. Neexistuje přitom žádný přesný termín, do kdy musí být znalecký posudek hotový. V praxi české soudy často akceptují znalecké posudky i s datem ocenění několik let zpět.

Pro daňové poplatníky bude optimální si nechat ocenit podíly nebo cenné papíry k datu 31. prosince 2024 až v průběhu roku 2025, kdy budou k dispozici finální účetní výkazy společnosti za rok 2024. Tento časový posun mezi datem ocenění a vyhotovením posudku je ve znalecké praxi zcela běžný. Ani posudky, které budou vyhotoveny několik let po uzavření roku 2024, nejsou problémem, protože odborníci na oceňování dokáží dobře pracovat s rozdíly mezi očekávaným a skutečným vývojem. Naopak posudek zpracovaný v roce 2025 bude pro případný prodej a použití pro daňové přiznání kdykoli v budoucnu před daňovým úřadem vhodnější, a to z důvodu blízkosti data ocenění 31.12.2024 a data vyhotovení znaleckého posudku.

„Navzdory tomu, že majitelé budou intenzivněji řešit ocenění jejich firem a akcií až v příštím roce, je vhodné se už nyní rozhlížet na trhu. Aktuálně sledujeme významný růst poptávky po ocenění pro tento konkrétní účel. Vzhledem k náročnosti ocenění určitě doporučujeme našim klientům úvodní konzultaci, která je seznámí s celým procesem ocenění a požadavky znalecké kanceláře na součinnost klienta a potřebné podklady k ocenění. Profesionální ocenění akcií nebo podílů na společnostech v budoucnu přinese významné úspory na dani z příjmů. V této souvislosti bude pro klienty vhodné si vyjma znaleckého posudku nechat zpracovat i daňové memorandum shrnující daňové aspekty budoucího prodeje,“ doplňuje Rudolf Hájek z RSM.

Jak a kdy budu daň platit?

Pokud prodáte majetkové účasti, jako jsou akcie nebo podíly ve firmách, daň z příjmů z tohoto prodeje budete muset zdanit v roce, kdy Vám z něj plynou příjmy. Například, pokud obdržíte veškeré příjmy z prodeje akcií v roce 2025, uvedete tuto transakci ve svém daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2025, které podáte v prvním pololetí roku 2026. Termín pro podání daňového přiznání bývá do konce března následujícího roku, ale pokud podáváte přiznání elektronicky nebo s pomocí daňového poradce, je tento termín posunut o další měsíc anebo 3 měsíce.

Splatnost daně pak nastává ve stejný termín, kdy je nutné podat daňové přiznání, tedy většinou do konce března, dubna či června (při zpracování daňovým poradcem na základě plné moci). Až do tohoto data máte čas daň zaplatit. Pokud tedy například obdržíte příjmy z prodeje společnosti v lednu 2025, budete daň z příjmů odvádět až nejdříve na jaře 2026. Tímto způsobem máte dostatek času nejen připravit daňové přiznání, ale také případně upravit své finanční plány.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti o správném postupu, doporučujeme vám se obrátit na daňového poradce, který vám pomůže s přípravou daňového přiznání a zajistí, že daň bude uhrazena včas a správně.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist