Díky platformě Meddi a aplikaci Meddi Diabetes mají nyní pacienti, kteří často žijí ve vzdálených oblastech, možnost kdykoliv konzultovat svůj zdravotní stav s lékaři a monitorovat své zdravotní hodnoty z pohodlí domova. "Tento projekt může přinést opravdu velké změny jak pro pacienty, tak pro lékaře. Díky možnosti průběžně konzultovat zdravotní stav a monitorovat zdravotní hodnoty, dochází ke zlepšení výsledků pacientů při léčbě a také se mění to, jak k léčbě přistupují,“ vysvětluje Jiří Pecina, zakladatel a ředitel společnosti Meddi hub. „S narůstajícím počtem pacientů s diabetem se potýká celý svět a my jsme hrdí na to, že můžeme být součástí boje proti této epidemii,“ doplňuje Pecina. Podobné projekty plánuje Meddi hub spustit v nejbližší době také v Ekvádoru a v Peru.

Odborníci potvrzují, že průběžné sledování pacientů a jejich zdravotních hodnot, jako je hladina glukózy, hemoglobin HbA1c, cholesterol, tělesná hmotnost a obvod pasu, zásadně přispívá ke snížení nutnosti hospitalizace z důvodu komplikací a zlepšuje dodržování léčby. Projekt rovněž cílí na snížení nákladů pacientů na cesty k lékaři a celkové ušetření času na straně lékařů i pacientů. „Pacienti budou pravidelně sledováni ve skupinách, což umožní efektivní sběr klinických dat. Očekáváme, že tento projekt významně sníží potřebu hospitalizací pacientů a tím i logistické komplikace jejich přesunu ze vzdálených oblastí. Předpokládáme, že průběžný monitoring a konzultace s lékaři budou mít také zásadní vliv na to, jak léčbu pacienti dodržují,“ vysvětluje Omidres Peres, prezidentka asociace OITT a uznávaná odbornice v oblasti diabetologie a gastroenterologie. „Telemedicína může zásadně pomoci k lepšímu zvládnutí epidemie diabetu a také zabránit rozvoji pozdních komplikací, jako jsou slepota, amputace končetiny nebo selhání ledvin,“ doplňuje Peres. 

Diabetes 2. typu je jednou z hlavních příčin úmrtí a invalidity v Mexiku. Jde ale o globální problém, se kterým se potýkají téměř všechny země světa. Počet diabetiků na celém světě i u nás totiž výrazně narůstá. Před 50 lety bylo diabetiků v dospělé populaci kolem
2 %, dnes jich je asi 10,5 % a v Mexiku dokonce 18,5 %. Podle odhadů bude v roce 2045 trpět diabetem každý osmý dospělý člověk, což představuje nárůst o 46 procent.

V České republice je v současné době evidováno více než 900 000 nemocných s diabetem, dalších až 200 000 o nemoci neví. Většinou jde o diabetes 2. typu, jehož hlavní příčinou je způsob života, který vedeme, především nevhodná strava při nedostatku pohybové aktivity.

Meddi hub

Společnost Meddi hub je průkopníkem v oblasti telemedicíny a digitalizace zdravotnictví. Vývoj telemedicínské platformy Meddi odstartoval v roce 2016 a od roku 2020 nabízí řešení pro veřejnost, zdravotnická zařízení i korporátní sféru. Aplikaci Meddi app dnes v České republice používá přes 400 000 uživatelů a více než

5 500 lékařů. Od srpna letošního roku je aplikace k dispozici zdarma všem obyvatelům Jihočeského kraje. Na Slovensku je Meddi app díky spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a pojišťovnou Dovera k dispozici téměř všem občanům (88 %).

V roce 2020 se společnost stala partnerem a dodavatelem telemedicínského řešení pro Masarykův onkologický ústav v Brně a v roce 2021 zahájila expanzi na Slovensko a do Latinské Ameriky. Meddi hub rovněž vyvíjí funkci BioScan, která umožňuje orientační dálkové měření fyziologického stavu pomocí aplikace MEDDI a kamery chytrého telefonu.

 

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist