Je to tak trochu alchymie. Na rozdíl od domácností společnosti nenakupují elektřinu či zemní plyn dle ceníků. Místo fixních kontraktů naopak firmy stále častěji volí postupné nákupy energií, což jim umožňuje flexibilněji reagovat na pohyby cen a lépe rozložit rizika. Stejně jako u nákupu akcií nemá moc smysl spoléhat na to, že se povede nákup přesně ve chvíli, kdy jsou ceny na dně.
„Rozložení nákupu energií do více kroků zákazníkům umožňuje vyhnout se extrémním výkyvům a zajistit si stabilnější ceny,“ říká ředitel úseku Komoditní produkty a služby v ČEZ ESCO Martin Kročil. Pomáhá to například v době, kdy do cen promlouvají geopolitické vlivy i sezonní faktory. Výhled na příští roky naznačuje, že by ceny energií mohly mírně klesat díky rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů a posilování kapacit alternativních dodavatelů plynu.
Kročil v podcastu objasňuje, jak postupné nákupy fungují, jak moc se cena energií odlišuje od spotových cen, a vysvětluje vzorce, podle kterých se vypočítává. Host podcastu Martin Kročil hovoří také o zájmu tuzemských firem o elektřinu s certifikátem původu i o poptávce po přímých kontraktech (PPA) s výrobci obnovitelné energie.
Podcast vznikl ve spolupráci se společností ČEZ.
Jak nadchnout děti pro energetiku? S VR brýlemi je vysíláme do útrob jaderného reaktoru
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist