Firmy mohou certifikát TOP Stabilní firma a Stabilní firma získat na základě hodnocení Indexu CRIBIS, který vychází z devíti finančních ukazatelů spočítaných ze dvou posledních účetních uzávěrek společnosti. Kromě statických hodnot ukazatelů vstupuje do hodnocení také jejich meziroční změna a další faktory.

Metodika hodnocení stability firem

„Výsledný stupeň indexu je ovlivněn i nefinančními kritérii, jako jsou exekuce, dluhy po splatnosti, nespolehlivost v placení DPH nebo probíhající insolvenční řízení. Naše hodnocení tak může firmám při jednání se současnými i potenciálními partnery pomoct lépe vyhodnotit rizika obchodního styku, aniž by musely samy prohledávat rejstříky. Certifikát snižuje riziko, že jednají s firmou, která je ekonomicky nestabilní a má nesplněné závazky,“ vysvětluje Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Certifikát TOP Stabilní firma mohou firmy získat, pokud na Indexu CRIBIS dosáhnout stupně b2. Certifikát Stabilní firma získají, když dosáhnou alespoň stupně c2. Dále se pro získání tohoto ocenění podniky nesmí vyskytovat v záznamech Centrální evidence exekucí ani na AML sankčních seznamech.

Nejstabilnější české firmy vznikly v 90. letech

Z dat vyplývá, že u firem s ročním obratem nad 30 milionů Kč nejpřísnější kritéria stability splňují v největší míře firmy, které na trh vstoupily začátkem 90. let. Mezi společnosti, které zahájily svou činnost mezi lety 1991 až 1995 se podíl těch, které získaly nejvyšší hodnocení, blíží až ke 40 %. Podniky založené po roce 2004 vykazují o něco menší míru stability. Podíl společností, které splňují nejpřísnější kritéria, se postupně snižoval ze zhruba 32 % v roce 2004 na 15 % v roce 2021. „Firmy, které vznikly v období transformace ekonomiky v první polovině 90. let, a které přežily do současnosti, jsou logicky nejstabilnější. To, že na trhu vydržely tak dlouho, znamená, že jsou vysoce konkurenceschopné, získaly silnou pozici na trhu a jsou schopné si ji udržet,“ říká Pavel Finger, člen představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a pokračuje, „vstup do EU měl pozitivní přínos hlavně ve snazším přístupu na jednotný evropský trh, stejně tak však otevřel domácí trh vyšší konkurenci z členských států a nutnost přizpůsobovat se neustále rostoucímu počtu regulací.“

Regionální rozdíly v ekonomické stabilitě firem

Při pohledu na jednotlivé kraje ČR z dat vyplývá, že největší podíl firem, které dosahují na nejvyšší hodnocení, je na Vysočině, kde přísná kritéria splňuje 35 % firem. Následuje Ústecký kraj a Královéhradecký kraj, oba s 34 % procenty. Naopak v Praze je procento nejvíce stabilních firem nejnižší, 24 %. Tato skutečnost může být ovlivněna vyšší konkurencí a dynamičtějším trhem, který hlavní město charakterizuje. Zároveň je také v Praze téměř 17 tisíc firem s obratem nad 30 milionů Kč. To je 36 % ze všech hodnocených podniků a zdaleka nejvíce ze všech krajů.

Stabilita firem z hlediska oborů

Z jednotlivých oborů jsou na tom nejlépe firmy působící v těžařství a dobývání, kde na nejvyšší hodnocení dosahuje 42 % firem. Je to obor s nejmenším množstvím společností s obratem nad 30 milionů Kč ročně, tvoří méně než jedno procento z celku. Jedná se rovněž o odvětví s nízkou mírou bankrotů. Úvěry firem v oboru tvoří malou část jejich vkladů, pouhých18 %. Z hodnocených firem je to druhá nejnižší hodnota. Nejmenší podíl firem, které splňují nejpřísnější kritéria, je v oboru nakládání s nemovitostmi, jen 15 %. Jde o jedno z mála odvětví, kde mají firmy vyšší dluh než úspory, kdy dluhy převyšují vklady o 79 %.

Certifikáty TOP Stabilní firma a Stabilní firma přispívají k budování důvěryhodnosti firem na českém trhu, usnadňují hodnocení jejich ekonomické stability a snižují riziko spolupráce s nestabilními subjekty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist