Levné stavební pozemky, slibné výnosy z prodeje i nájemního bydlení a potenciál rozvíjejících se lokalit začíná lákat investory k výstavbě bytů v Moravskoslezském kraji. Příležitosti přitom nabízí nejen Ostrava a Opava, ale také menší města, kde poptávka po bydlení výrazně převyšuje nabídku.
Podle analýzy společnosti Deloitte, která zmapovala rezidenční trh v Moravskoslezském kraji, se už průměrné ceny nájemného v oblasti Kopřivnice, Nového Jičína a Frýdku-Místku vyrovnávají těm ostravským, nejvyšší jsou přitom v Kopřivnici. Města v této oblasti mají stabilní průmyslovou základnu díky zaměstnavatelům, jako je Brose, Tatra Trucks nebo Hyundai, což podporuje poptávku po bydlení. Zároveň je v těchto menších okresech téměř nulová nabídka nových bytů na trhu, a tím se cena nájmů neustále zvyšuje.
Práce v dojezdové vzdálenosti
Zájem o bydlení v Moravskoslezském kraji by se mohl dál zvyšovat právě díky rozvíjejícímu se průmyslu a perspektivní nabídce pracovních míst. Ta slibuje například obří investice americké společnosti onsemi do její továrny v Rožnově pod Radhoštěm, kde se chystá rozšířit výrobu čipů. Investici ve výši 46 miliard korun chce Česko podpořit až desetimiliardovou pobídkou. Přestože letos onsemi oznámilo propuštění asi desetiny zaměstnanců z rožnovského podniku, podle šéfa agentury CzechInvest Jana Michala se jedná o dočasný problém, který plánovanou investici a budoucí růst společnosti neohrozí. Investice naopak podpoří pracovní příležitosti pro dalších tisíc zaměstnanců, především vysoce kvalifikovaných odborníků s technickým zaměřením, což povede ke zvýšené poptávce po kvalitním bydlení v okolních městech v dojezdové vzdálenosti, jako je Nový Jičín nebo Kopřivnice.
Region je navíc významným dopravním uzlem, především města v podhůří Beskyd mají díky blízkosti dálnic D48 a D56 dobré spojení s Brnem, Ostravou a Polskem, což zvyšuje jejich atraktivitu jak pro dojíždějící pracovníky, tak pro případné investory a nově příchozí firmy.
„Kvalifikovaní zaměstnanci mají specifické požadavky na bydlení. Nehledají panelové ani rodinné domy, ale moderní rezidenční bydlení v nových bytových projektech, jejichž nabídka je v regionu stále nedostatečná,“ hodnotí situaci Václav Palička, ředitel agentury Moravskoslezské investice a development (MSID), která na rozvoji rezidenčního bydlení spolupracuje s krajem, obcemi i soukromým sektorem.
Obce rostoucí zájem o bydlení registrují, ať už jde o zvýšenou poptávku po městských bytech nebo o tlak na urychlení bytové výstavby. „Motivací bude zejména pracovní uplatnění, tedy dostatek pracovních míst na území města či v dojezdové vzdálenosti v blízkém okolí,“ vysvětluje tento trend místostarosta Nového Jičína Václav Dobrozemský. Dalšími faktory jsou podle něj dostatečná kapacita a různorodost školských, sportovních a kulturních zařízení, služby, volnočasové aktivity a příroda v blízkém okolí, spolu s atraktivitou historického centra města.
Také ve Frýdku-Místku je motorem zájmu o bydlení dostatek pracovních příležitostí. „Frýdek-Místek má jednu z nejnižších nezaměstnaností v Moravskoslezském kraji, proto je poptávka i po kvalitních bytech a veškeré nové byty jsou prodány,“ potvrzuje náměstek primátora Jiří Kajzar.
Do Česka míří investice za 60 miliard. Jde o nejlepší výsledek za sedm let
Moravskoslezský kraj však čelí obavám developerů, že nová rezidenční výstavba se v současnosti kraji nevyplatí. „Tento dojem vytvářejí nízké průměrné ceny u prodávaných bytů, které jsou však způsobeny převahou starší panelákové a cihlové zástavby a malým počtem nových kvalitních bytových projektů. Aktuální zkušenost je taková, že u výstavby nového rezidenčního projektu v regionu jsou byty ihned prodány, a to za ceny, které jsou mnohem vyšší než statisticky uváděný průměr v Moravskoslezském kraji,“ dodává ředitel MSID Palička.
Urychlit bytovou výstavbu
Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělici je rostoucí poptávka po moderním bydlení jasným signálem, že region je atraktivním místem pro život a investice. „Kvalitní bydlení je jedna z věcí, která může udržet mladé lidi v regionu a přesvědčit ty, kteří odešli za studiem či prací do jiného kraje nebo země, aby se vrátili a uplatnili svůj potenciál u nás,“ věří hejtman.
Pro urychlení bytové výstavby v kraji je klíčová příprava ploch a spolupráce místních samospráv. „Aktuálně například pracujeme na vyhlášení záměru prodeje lokality Kopřivnice-západ, kde by mohl vyrůst rezidenční komplex s kapacitou až 200 bytů. Spolupracujeme s místní samosprávou na zefektivnění této výstavby a současně připravujeme i další lokalitu, tentokráte pro individuální bydlení,“ představuje probíhající projekty Palička.
V poptávce po kvalitním bydlení hraje zásadní roli atraktivní nabídka pracovních příležitostí s dobrým finančním ohodnocením. „Proto je cílem regionu přilákat strategického investora a umístit jej ideálně do jádra oblasti, kde je problematická situace, což odráží čísla k míře nezaměstnanosti. Takovým místem je například Karvinsko,“ říká náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková. Jako úspěšný příklad této strategie uvádí aktivity společnosti Panattoni v areálu bývalého dolu Barbora, kde má vzniknout nový průmyslový park s názvem Panattoni Smart Park Karviná a přinést pracovní a investiční příležitosti pro oblast Karviné, Havířova a Orlové.
Méně výhodná situace je i v oblastech Krnovska a Bruntálska, kde zůstávají ceny nájemného dlouhodobě nízké. Důvodem jsou vyšší míra nezaměstnanosti a nižší kupní síla obyvatel. „Tato oblast se vyznačuje slabší ekonomikou, nižší dynamikou trhu práce a historickým odlivem obyvatel, což brání většímu rozvoji a zvyšování poptávky po bydlení,“ vysvětluje Šimoňáková. S tím souvisí i slabší dopravní dostupnost, která snižuje atraktivitu regionu pro investory.
Na vytváření pracovních příležitostí a podpoře inovativních projektů kraj spolupracuje také se školami a místními firmami. Pomáhají mu v tom aktivity Moravskoslezského inovačního centra, například projekt TAM (Talent Attraction Management), který se snaží přilákat experty nebo rozvíjet místní talenty. Špičkové vědce a výzkumné projekty má pak v regionu udržet projekt Global Experts, v rámci kterého získají univerzity v Moravskoslezském kraji až 200 milionů korun z dotačního programu Spravedlivá transformace na vznik postdoktorandských pracovních pozic a vytváření výzkumných týmů.
Text vznikl ve spolupráci se společností Moravskoslezské investice a development.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist