Rodinná firma Steinex se specializuje na výrobu masa a uzenin. Před pěti lety se jí podařilo přesunout svůj výrobní závod z Brna do Kuřimi na Brněnsku. Kromě změny lokality to ale znamenalo také významný technologický posun. Nový závod totiž především obsahuje vyspělé technologie na zpracování masa.
„Díky investici jsme zdvojnásobili výrobní kapacity na 50 tun denní výroby," říká obchodní ředitel Steinexu Vít Steinhauser. Zdůraznil přitom, že právě díky moderním technologiím v novém závodu mohou vyrábět uzeniny bez zahušťovadel, která obvykle napomáhají k tomu, aby se šunka při porcování nerozpadala.
„Vytvořili jsme studii o tom, jak šunku vyrobit, aby byla soudržná a pevná, i když je tence nakrájená. Je to hodně inovativní, firmy tohle dělají minimálně," vysvětlil Steinhauser.
Na nový závod a technologie získal Steinex dotaci od Evropské unie ve výši 37 milionů korun. Díky tomu může nyní novou metodou vyrábět například medovou šunku nejvyšší jakosti nebo dušenou šunku nejvyšší jakosti, stejně jako drobné masné výrobky, například pirátské párečky a štýrské párečky. Během projektu firma nastavila systém výroby, porcování a balení tence krájených šunek a uzených mas.Stejně tak doporučila nejlepší poměr balicích plynů, což pomohlo tomu, aby si výrobky udržely nejvyšší jakost a nezávadnost.
Steinexu s projektem pomáhala také Vysoká škola chemicko-technologická v Praze. VŠCHT Praha a Steinex spolu například vyvinuli metodu na operativní třídění masa před vstupem do výrobního procesu, a to na základě hodnocení barvy a pH, což je velice důležité pro kontrolu vad mas. Rozlišilo se tím, která masa není vhodné pro výrobu tence krájených šunek používat.
Madeta inovovala tvarohové dezerty
Evropská dotace pro inovaci ve firmě Steinex zdaleka není ojedinělá. EU prostřednictvím svých fondů pomáhá rozvoji venkova a zemědělství dlouhodobě. Například na investiční Program rozvoje venkova chce dát stát v příštím roce zhruba 13 miliard korun, z toho 4,5 miliardy korun půjde ze státního rozpočtu, zbytek zaplatí Evropská unie. Přibližně 2,6 miliardy korun by mělo jít na národní dotace.
Řídí IT firmu i digitální farmu. Nevěřím moudrosti předků, vycházím z dat, tvrdí víkendový zemědělec
Dotace z EU jdou na jednotlivé projekty, o něž mohou žádat samy firmy. Kromě Steinexu tak na dotaci dosáhla například i jihočeská Madeta, která získala 37 milionů na inovace svých tvarohových výrobků. Hlavními cíli projektu byla inovace a rozšíření sortimentu výrobků na bázi tvarohu v jejím jindřichohradeckém závodě. Díky projektu se firma pustila do vývoje nového výrobku tvarohového delaktózovaného dezertu. Společně s tím instalovala nové části výrobní linky v úseku balení a vylepšila i výrobní postupy. Díky lepšímu balení se prodloužila trvanlivost výrobků.
EU podpoří i komerční produkt, má ale podmínky
Dotační pravidla Evropské unie pro rozvoj venkova jsou nastavena tak, že dotace může firma získat i na výrobek či výrobní postup, který pak bude prodávat. Tedy nemusí se jednat jen o sociálně prospěšné, neziskové aktivity, může jít i o čistě komerční využití. Má to však svá pravidla. Pokud chce firma žádat dotace na rozvoj inovací v oblasti zpracování zemědělských produktů a jejich uvádění na trh, musí se jednat o projekty, které zavádějí nové nebo výrazně zdokonalené výrobky. Může jít také o nové postupy nebo technologie.
„Technologie, produkty nebo procesy musí být pro podniky přinejmenším nové nebo podstatně zdokonalené. Zahrnuje to významná zlepšení technických vlastností, součástí a materiálů, softwaru, uživatelské vstřícnosti nebo jiných funkčních vlastností,“ vzkázal HN Martin Svášek, mluvčí Zastoupení Evropské komise v Česku. Stejně tak je podmínkou spolupráce s vědou. Tedy nová technologie, produkt nebo postup se musí vyvíjet ve spolupráci s vědeckou institucí nebo žadatelem, který má prokazatelně dost kvalifikovaných zaměstnanců a výrobních zdrojů pro vývoj nového výrobku, postupu nebo technologie.
„Pokud jde pouze o inovaci podniku, musí výzkumný nebo vývojový tým žadatele hrát významnou úlohu při uplatňování stávající technologie, výrobku nebo procesu podle specifických podmínek společnosti,“ dodává Svášek.
Inovativnost projektu posuzuje skupina odborníků před schválením projektu. Podpora pokrývá provozní výdaje na spolupráci i přímé investice spojené s realizací.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist