Společnost Green Power Investment (GPI) má v Česku rozjeté dva velké projekty investic do zeleného vodíku. Jeden je navržen tak, aby se splácel z úspor energií, druhým je velká FVE elektrárna s elektrolyzérem a bateriovým úložištěm.
„Je to typický představitel komerčního projektu, výnosy z prodejů mají splácet investice,“ říká Daniel Pacík, finanční ředitel GPI. Zdůrazňuje, že pokud Česko má naplnit svůj cíl vůči EU ve snižování emisí, jen pomocí malých domácích FVE elektráren toho nedosáhne.
Pro masivní využití vodíku bude však podle Pacíka zapotřebí vybudovat lepší infrastrukturu. Společně s Janem Trojákem, ředitelem projektového financování v ČSOB, se shodují, že výrobu zeleného vodíku brzdí hlavně dlouhá finanční návratnost projektů, která může činit i dvacet let.
„A kdo ví, kde budou ceny energií za dvacet let? Investice do zeleného vodíku by podpořilo, kdyby stát zřídil cenovou soutěž nabídky a poptávky, z níž by bylo jasné, za kolik se bude energie pro výrobu zeleného vodíku a zelený vodík vykupovat,“ navrhuje Jan Troják.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist